AÖF Sınavında Sorulan Soru Büyük Tepki Topladı ! İşte Kadınlar Hakkında Sorulan Skandal Soru

Anadolu Üniversitesi AÖF bahar dönemi vize sınavları 14 - 15 Nisan 2018 tarihlerinde dört oturum halinde gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen sınavda kadınların görevi hakkında bir soru soruldu ve büyük tepki çekti. Bu soru hakkında eski CHP Milletvekili ve Sosyal Haklar Derneği Genel Başkanı Melda Onur soruyu sosyal medya hesabından paylaştı ve çok sert ifadelere yer verdi.

AÖF 17.04.2018, 10:18 17.04.2018, 11:21
AÖF Sınavında Sorulan Soru Büyük Tepki Topladı ! İşte Kadınlar Hakkında Sorulan Skandal Soru

VİZE SINAVINDA SORULAN SORU TEPKİ TOPLADI

Bilindiği gibi Anadolu Üniversitesi AÖF bahar dönemi vize sınavları 14 Nisan 2018 ile 15 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleştirildi. Sınav hafta sonu dört oturum halinde gerçekleştirildi ve 16 Nisan 2018 tarihinde de soru ve cevaplar açıklandı. Soru ve cevapların açıklanmasının ardından AÖF öğrencilerine sorulan bir soru dikkat çekti.

SOSYAL MEDYADA TEPKİLER BÜYÜDÜ

Gerçekleştirilen sınavda AÖF öğrencilerine şıklarda verilen hangi mesleğin “kadının evde yaptığı işlerle uyumlu ya da evdeki sorumluluklarını aksatmayan” meslekler arasında yer almadığı soruldu. Bu soru sosyal medyada büyük tepki toplarken eski Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili ve Sosyal Haklar Derneği Genel Başkanı Melda Onur da kendi sosyal medya hesabından soruyu paylaşarak tepkisini belli etti.

MELDA ONUR'DAN TEPKİ BÜYÜK

Konu ile ilgili olarak eski Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili ve Sosyal Haklar Derneği Genel Başkanı Melda Onur sosyal medya hesabından soruyu paylaştı ve bir de açıklama yaptı. Melda Onur sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamasında “Hiç mi utanmanız yok? Allah sizi kadın mühendise, doktora muhtaç etsin ABV!!!” ifadelerine yer verdi. 

İŞTE AÖF ÖĞRENCİLERİNE SORULAN SORU

Anadolu Üniversitesi AÖF vize sınavlarında öğrencilere sorulan skandal soruyu ve cevabını kamupersoneli.net olarak okuyucularımızla paylaşıyoruz. İşte o soru:

"Aşağıdakilerden hangisi, kadının daha çok evde yaptığı işlerle uyumlu ya da evdeki sorumluluklarını aksatmayacak işler arasında yer almaz?

A) Hemşirelik

B) Hasta bakıcılık

C) Ev temizliği

D) Mühendislik

E) Öğretmenlik

Çözüm: Kadın, toplumda çoğunlukla ev ile ilişkilendirilir; evin, çocukların idaresi ve ev işlerini (yemek, temizlik vb.) kadın tarafından üstlenilir. Mühendislik, kadının bu işlerini aksatmasına yol açacak bir meslek dalıdır. Toplumda bakım ve çocuk yetiştirme gibi kadınla ilişkilendirilen yükümlülükleri özünde taşıyan diğer meslekler, kadına yakıştırılan basmakalıp meslekler arasında yer alır. Doğru cevap D’dir.”

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (15)
Sinem 2 yıl önce
O zaman meslek sahibi olmayı bırakıp çocuk bakalım da erkek egemenliği iyice pekişsin. Kendini yetiştirememiş kişilerce hazırlanan bir soru bu
ayşe 2 yıl önce
zihniyete bak soruya bak yazıklar olsun
Yigidoo 2 yıl önce
Dogru demis ne tepkisiymiis toplumun halina baak calisacam diye cocugunu ihmal edenler iste toplum bu halde sizin eseriniz cocugu yetistiren annediir ailedir
Samet 2 yıl önce
Kadının en verimli olduğu ve topluma ve millete en güzel katkida bulunabildiği yer evidir bence malesef bana eski kafali diyebilirsiniz fakat durum böyle çünkü toplumumuz bu yapidan oluşmuş bati zihniyetini kaldirmiyor
Hakan 2 yıl önce
Abartılacak bir tarafı yok bence.sonuçta diğer şıklar da evcimenlik ve şefkat içeren meslekler var.mühendislik biraz daha beden gücüne bakan bir meslek.maden-harita-inşaat vb. Bu tarz mühendislik bayanlar için daha yorucu ve meşakkatlidir.
Soruda yapamaz demiyor.buradaki skandal bu soruyu buraya skandal diye taşınmasıdır.
İsmail 2 yıl önce
Kadın büyük adamlar yetiştirmek için evine hizmet eder ev hanımı olmayı rezillik olarak görenler fatihleri kanunileri yetiştiren cahit arfları ali kuşçuları yetiştirenleri cahillikle suçlar kendi istek ve arzuları için normaldir.
Chp zihniyeti 2 yıl önce
Bu CHp nin ülkeye gram yararı yok nerden acaba ne acık cıkarırım peşindeler.Bunlar için yeterki iktidar düşşün die ülkesini satan vatan hainleri bu soru yüzünden bilmem neymiş İLK ÖNCE SİZİN VATAN HAİNLİĞİNDEN ASILMANIZ LAZIM KI SONRA BU SORUYU SORGULAYIN.Aciz insalar acık arar iyi insalar işi yürütür(nokta)
Ayşe öğretmen 2 yıl önce
Orta asyadan gelip alparslanla omuz omuza savaşan bacılar ordusu islamlaşma ile öldürüldü. Amazon kadınları eceler arapların rabbetülbeyt kafasıyla evlere kapatıldı.Bu topraklarda kadınlar 2.plana atıldığı gün bu topraklar elimizden gider. Biz savaşçı kadınlarız. Bu soru hazırlayan ........hemşirenin gece nöbetlerini unutmuş seçenrkleri bile yanlış
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın