İki Üniversitenin AÖF Sınavları Çakışıyor! Çözüm Bulunmalıdır

Referandumun 16 Nisan 2017’de yapılacak olması sebebiyle Anadolu Üniversitesi aldığı kararla bahar dönemi ara ve dönem sonu sınav tarihlerinde değişiklik yapmıştı.

AÖF 19.02.2017, 23:16
İki Üniversitenin AÖF Sınavları Çakışıyor! Çözüm Bulunmalıdır

Referandumun 16 Nisan 2017’de yapılacak olması sebebiyle Anadolu Üniversitesi aldığı kararla bahar dönemi ara ve dönem sonu sınav tarihlerinde değişiklik yapmıştı. Ancak sınav takvimlerine göre Anadolu Üniversitesi ile Atatürk Üniversitesinin sınavları çakışıyor. İki üniversitenin sınavları 29-30 Nisan ve 3-4 Haziran’da yapılacaktır. Tarihlerde değişiklik yapılmazsa iki üniversiteye de kayıtlı öğrenciler sadece bir üniversitenin sınavlarına girebilecektir.

Anadolu Üniversitesi’nin 15 Şubat’ta Yaptığı Açıklama

Anadolu Üniversitesi Senatosunun 14/02/2017 tarihli ve 2 sayılı kararı gereğince, Açık öğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin 2016-2017 Öğretim Yılı Akademik Takvimine göre 15-16 Nisan 2017 tarihlerinde yapılacak olan 2016-2017 öğretim yılı Bahar Dönemi Ara Sınavları, Referandum takvimi nedeniyle 29-30 Nisan 2017 tarihlerinde; 27-28 Mayıs 2017 tarihlerinde yapılacak Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavları ise 03-04 Haziran 2017 tarihlerinde yapılacaktır.

Atatürk Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sisteminin Cevabı
“Sınav takviminde son anda değişiklik yapan üniversite Atatürk Üniversitesi değil, Anadolu Üniversitesi'dir. Bunu fark ettiğimiz andan itibaren yaptığımız girişimler Anadolu Üniversitesinin sınav takvimi değişikliğine ve çakışma durumunu düzeltmeye yeterli olmamıştır.

Biz sınav takvimimizi, ÖSYM’nin sınav takvimi değişikliklerini dikkate alarak, Anadolu Üniversitesi ile Aralık 2016’da görüşüp güncellemiştik. Yani Anadolu Üniversitesi bizim sınav takvimimizden haberdardı. Buna rağmen sınav takvimi değişikliğini yaptı ve sınav tarihleri çakışması yaşandı.

Nisan ve Haziran aylarındaki ÖSYM’nin sınav takvimi ile hafta sonlarına gelen bayram ve referandum gibi resmi tatiller dikkate alındığında hafta sonunda 2 günü boş olan bir tarih bulunamadığından sınav takviminde değişiklik yapmamız ne yazık ki mümkün görünmemektedir. Bu yüzden, başvurunuzun Atatürk Üniversitesine değil, Anadolu Üniversitesine yapılması daha uygun olacaktır.”

Kamupersoneli.net Notu:Sınav tarihlerinde değişiklik yapılma olasılığı varsa iki üniversitenin anlaşıp sınav tarihleriyle ilgili değişiklik yapması, öğrencilerin mağdur olmaması açısından sınavlar için uygun bir takvim bulunması faydalı olacaktır. 

KAMUPERSONELİ.NET - ZEKİ KARA ÖZEL HABER

Yorumlar (19)
zuzu 2 yıl önce
sesimizi duyan yok lütfen en kısa zamanda sınav tarıhlerınde degısıklıge gıdın eger boyle kalırsa malesef benım gb ıkı unıverste okuyanlar magdur olucak...bumudur egıtım...
ALİ 2 yıl önce
bu konu anadolu ünv. suçudur. atatürk ünv. sinav takvi̇mi̇ önceden belli̇ydi̇. anadolu ünv. durumu düzeltmeli̇
HATİCE 2 yıl önce
her iki üniversiteye de ödeme yaptım.
toplamda 515 tl.
hem dönem kaybı yaşayacağız hemde para kaybı.lütfen buna çözüm bulunsun.
yada paralarımız iade edilsin.
zuzu 2 yıl önce
az önce yök dilekçe yazıp hızlı kargo ıle gonderdım benım gb durumda olanlarda bunu yapsın kı cıddıye alınsın belkı bır sonuc alınır
Irmak 2 yıl önce
İstanbul üniversitesinin de sınavları aöf işe çakılıyor ancak anadolu üniversitesi değişiklik yapmış olmasına rağmen bu konuda sprun çözme taraftarı değil. İki okuldan da artık öezun olmak istiyorum sınav tarihleri tekrardan gözden geçirilmeli
selma 3 yıl önce
Anadolu nun sınavları 7-8nisan olsa iyi olur biran önce mezun olmak istiyorum daha haziranda kpss tercihim var
Gül 2 yıl önce
8-9 da istanbul üniversitesinin vizeleri var bu da çakışıyor maalesef
mete men 2 yıl önce
anadolu üni̇versi̇tesi̇ aöf senatosunun vermi̇ş olduğu bu karar öğrenci̇leri̇ni̇n yaşamiş olduğu bu sorunun onlar i̇çi̇n ne kadar değersi̇z olduğunu bi̇zlere göstermi̇ş oldu ve bu konudada herhangi̇ bi̇r adim atmiyacaklari belli̇ oldu.yökün bu konuda hassai̇yet gösteri̇p bu mağduri̇yeti̇n kaldirilmasi i̇çi̇n gerekeni̇ yapmasini umuyorum.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın