En az ilkokul mezunu uzman çavuş alımı ilanı bekleniyor

En az ilkokul mezunu uzman çavuşu alımı ilanı yüzbinlerce aday tarafından merak ediliyor. Resmi Gazete'de yayımlanan KHK uzman çavuş adaylarını heyecanlandırmıştı.

Askeri Personel Alım İlanları 13.01.2017, 22:50 13.01.2017, 23:20
En az ilkokul mezunu uzman çavuş alımı ilanı bekleniyor

En az ilkokul mezunu uzman çavuşu alımı ilanı yüzbinlerce aday tarafından merak ediliyor. Resmi Gazete'de yayımlanan KHK uzman çavuş adaylarını heyecanlandırmıştı. Peki uzman çavuş ve uzman onbaşı alımı ilanlarına kimler başvurabilecek ve başvuru şartları nelerdir? Kamupersoneli.net olarak tüm detayları sizler için hazırladık. Askerliği devam eden adaylar ve askerliğini bitirmiş adaylar da alımlarına başvurabilecek. TSK'nın kısa zamanda ilanı yayınlaması ve alımları yapması bekleniyor.

681 SAYILI KHK'DA YER ALAN İLGİLİ KISIM ŞU ŞEKİLDE;

MADDE 65- 3269 sayılı Kanunun ek 1 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"EK MADDE 1- İlköğretim mezunlarından ihtiyaç duyulacak özel ihtisası gerektiren sınıf, branş ve ihtisaslarda çok üstün başarı belgesi alanlar; kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı veya Sahil Güvenlik Komutanının kararı ile uzman erbaş olarak alınabilirler. Bunların uzman çavuşluğa yükselmelerinde lise mezunu olma şartı aranmaz."

Uzman çavuş ve uzman onbaşı alımı başvuru şartları neler:
- 1 Ocak itibariyle 25 yaşını bitirmemiş olmak
- Askerlik hizmetini bitirmiş veya fiilen yapıyor olmak
- Askerliğini tamamlamış adaylar için, terhis tarihinden itibaren üç yıldan fazla süre geçmemiş olmak
- Askerlik hizmeti devam eden adaylar için başvuru kılavuzunda belirtilen tarihten önce terhis olacak olmak.

Adaylar seçim aşaması sınavlarına geldiklerinde öncelikle başvuru evraklarının incelenmesi / kayıt kabul faaliyetleri yapılmaktadır. Burada yapılacak kontrollerde başvuru şartlarını taşımadıkları anlaşılan veya evraklarının yanlış olduğu tespit edilen adayların işlemleri iptal edilmektedir.

YAZILI SINAV KONULARI

Sözel (Atatürkçülük ve inkılap tarihi, kompozisyon vb.) ve sayısal (temel matematik, dört işlem vb.) konulardan oluşan toplam beş soru sorulmaktadır. Yazılı sınav sonuçları mülakat esnasında değerlendirilmektedir. Yazılı sınavın baraj notu bulunmamaktadır.

SAĞLIK MUAYENESİNDE ARANAN HUSULAR;

- Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziki görünüşü kusursuz olmak (Göğüs kafesi ve omurgasında şekil bozukluğu olmamak, şaşı ve renk körü olmamak),
- Vücudun herhangi bir yerinde yanık, ameliyat, jilet ve cilt hastalığı vb. izler bulunmamak,
- Yazlık kıyafet giyildiğinde; vücudun görünen yerlerinde 20 cm2’den büyük, görünmeyen yerlerinde 50 cm2’den büyük veya büyüklüğüne bakılmaksızın dini, siyasi, cinsellik ve şiddet içerikli dövme bulunmamak,

- Ağız, ve diş yapısı ile sağlıkla ilgili diğer hususlarda, TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen ölçütlere uygun olmak,
- Türkçeyi kusursuz konuşmak (Dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk, boğumlanma vb. olmamak),
- TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen boy ve kilo sınırları içinde olmak koşulları aranmaktadır.

FİZİKİ MÜLAKAT

Adaylar; mekik koşusu (veya 1500 m. koşu), mekik ve şınav branşlarından teste tabi tutulmaktadır. Fiziki yeterlilik testi standartları için www.kkk.tsk.tr internet adresinden "İnsan Kaynakları" bölümüne bakınız.

Adaylar, her bir branştan puan aldıkları takdirde bir sonraki aşamaya katılmaya hak kazanacaklar; bir veya daha fazla branştan puan alamadıkları takdirde başarısız sayılmaktadır.

Elenen adayların, elendikleri branş/branşlardan bir defa not yükseltme sınavına girme hakları bulunmaktadır.

Adayların FYT notu, her bir branştan aldıkları puanların toplamının branş sayısına bölünmesiyle elde edilmektedir.

SÖZLÜ MÜLAKAT

Bu aşamada, görüşme yoluyla adayın konuşma yeteneği, ses tonu, heyecan durumu, çok yönlü düşünme, davranışlardaki denge, kendine güven gibi unsurlar gözlenerek elde edilen bilgiler değerlendirilmektedir.

Mülakat, kayıt kabul, yazılı sınav, ön sağlık ve FYT aşamasından sonra aynı gün uygulanacaktır. Mülakatta asgari geçer not 100 puan üzerinden 70’tir. Bunun altında not alan adaylar elenmiş sayılmaktadır.

DEĞERLENDİRME NASIL YAPILIYOR?

Sınavların değerlendirilmesi 100 tam puan üzerinden yapılmaktadır. Bu puanın; % 30’unu yazılı sınav, % 40’ını mülakat ve % 30’unu FYT notu oluşturmaktadır.

Kamupersoneli.net | ANKARA

Yorumlar (103)
Orhan 3 yıl önce
Kardeş ben ünüvertese mezunuyum diyosun yaşım 30 oldu diyosun daha askerlik bile yapmamışındır sonra bizim önümüzü nie kapatıyosun diyosun ünüverste bitirdiysen asb başvur o zaman ilk okul dedigin adam senden daha çesaretli çıkar bu işler okul la olmuyo kardeş
uekssss 3 yıl önce
yaşınız 30 olmadan önce aklınız nerdeydi beyler
Erdoğan 3 yıl önce
Sayın cumhurbaşkanım lütfen yaş sınırı 30 olsun lütfen çoğu kişi bunu istiyor bi lafınıza meydanları terk etmedik sizde bizleri düşünün vatana asker lazım
Arkadas 3 yıl önce
biz üniversite mezunları hiçbirşeye basvuramayacakmiyiz yaşımız 30 oldu heryerde ilan ancak 25 - 28 yaş sınırı var bu nedir Allah aşkına biz ne yapıcaz lütfen kimse yanlış anlamasın ilkokul mezunları iş bulurken bizler sadece ilanları okuyoruz bi hal caresi bulunsun ilkokul mezunlarıni kurtaralım derken bizleri ne hale getiriyorsunuz farkında değilsiniz bizleride düşünün rica ediyoruz.
emrah eren 3 yıl önce
ben uzman cavuş olmak istiyorum askerliğimi bitirdim 1991 doğumluyum orta okul menzunuyum yardımcı olurmusunuz...
Sümer 3 yıl önce
Yaş sınırı 30 olmalı terhisinden itibaren üç yıl geçmemiş olayını kaldırmalılar
Keser 3 yıl önce
Yaş 16 olurmu
Ahmet 3 yıl önce
yaş olayını 29 yapmalılar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın