Askerlikte Bir Dönem Sona Eriyor! İşte Yeni Sistem

Askerlikte bir dönem sona eriyor. Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde değişiklikler yapılacak. Jandarma Teşkilatında Temmuz 2019'den itibaren askerlik görevini yerine getiren yükümle olmayacak. Peki süreç nasıl işleyecek? İşte detaylar...

Askerlikte Bir Dönem Sona Eriyor! İşte Yeni Sistem

Profesyonelleşme adı altında çalışmaların son hız devam ettiği Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde 31 Temmuz 2019 tarihinden sonra askerlik görevini yerine getiren yükümlü olmayacak.

Jandarma Teşkilatında Haziran ayından itibaren görevine devam eden bin 332 yedek subay ve 111 bin 341 erbaş/er ile beraber toplamda 112 bin 673 yükümlü yer almakta.

Bundan böyle Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde 31 Temmuz 2019'dan sonra askerlik görevini yerine getiren yükümlü olmayacak.

Konuyla alakalı olarak Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre 2016'da İçişleri Bakanlığına bağlanan Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde, askerlik statüsü kaldırılmasına rağmen halen askerlik görevini yerine getiren personel bulunmakta.

Resmi Gazete'de 31 Temmuz 2016'da yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığı, 3 yıl boyunca jandarmaya er göndermeye devam edeceği ifade edildi.

Ayrıca  bu kararnameye göre, İçişleri Bakanlığının göreceği lüzum üzerine Bakanlar Kurulu kararıyla bu sürenin uzatılmaması halinde, 31 Temmuz 2019'dan sonra jandarmaya askerlik yükümlüsü alınmayacağı belirtildi.

Bu yıl içerisinde alınması planlanan 37 bin 82 personelden şu ana kadar 18 bin 313'ünün alımı tamamlandı ve 18 bin 769'unun alım işlemlerinin ise yıl sonuna kadar bitirileceğine yer veriliyor.   

Konuyla alakalı olarak; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Jandarma Teşkilatının profesyonelleştirilmesi amacıyla teşkilata yükümlü asker alınmayacağını ve her yıl 25-30 bin personel alımı yapılacağını ifade etmişti.  

Jandarma Genel Komutanlığı'nın Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın 15 Temmuz 2016'daki  darbe girişiminden hemen sonra  27 Temmuz 2016'da çıkarılan 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle İçişleri Bakanlığına bağlandığı biliniyor.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gökhan
Gökhan - 13 ay Önce

Ön lisansa da kısaltın artık bizlerde üniversite mezunuyuz.

vedat0687
vedat0687 - 13 ay Önce

Tsk da yenilenmeli. Artık profesyonel orduya gecmeli. ya da gonullukluk esas olmalı. İnsanları zorla 6 ay veya 12 ay tutmaya kimsenin hakkı yok. Bütün kuvvetler profesyonel orduya gecmeli.