Bakan Soylu'dan Korucu Alımı Açıklaması ! İşte Genel Şartlar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamalarında çok önemli değerlendirmelerde bulundu. Bakan Soylu açıklamalarında 2019 yılında korucu alımlarının olacağını ve korucular arasından uzman erbaş ile astsubay alımlarının da devam edeceğini ifade etti.

Bakan Soylu'dan Korucu Alımı Açıklaması ! İşte Genel Şartlar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, önceki akşam Diyarbakır 'da gençlerle bir araya geldi. Gençlerin sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, personel alımlarına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamalarında korucu alımları hakkında da önemli değerlendirmelerde bulundu. Bakan Soylu bu konu hakkında Jandarma bünyesinde personel eksikliğinin hala devam ettiğini ifade ederek ülke genelinde görev yapan korucular arasından 3 bininin uzman erbaşlık ve astsubaylığa geçirildiğini söyledi. 

25 BİNİN ÜZERİNDE KORUCU ALINACAK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamalarında korucu eksiği olduğunu ifade ederek bu yıl 25 binin üzerin de korucu alımı yapılacağını ifade etti. Ayrıca Bakan Soylu yaptığı açıklamalarında uzman erbaş ve korucu eksikliklerinin büyük ölçüde giderileceğini söyledi.

ALIMLAR NE ZAMAN YAPILACAK?

Korucu alımlarının ne zaman yapılacağı adaylar tarafından araştırılıyor. Bu konu hakkında korucu alımlarının 31 Mart yerel seçimlerinden sonra gerçekleştirileceği ifade ediliyor.

GENEL ŞARTLAR

Peki korucu alımı şartları nasıl olacak? Korucu alımına ilişkinm kesin şartlar henüz belli değil. Ancak önceki alımlarda genel şartlar şöyle olmuştu:

# T.C. vatandaşı olmak,

# Askerlik hizmetini yapmış olmak, (Erkek Adaylar İçin)

#Okuryazar olmak,

# Kamu haklarından mahkûm bulunmamak,

# 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 216’ncı maddesinin 1’inci fıkrasında yazılı; halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme suçlarından mahkûm olmamak,

# Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsa bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, uyuşturucu almak ve satmak, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklamak, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak,

# 3713 sayılı terörle mücadele kanununda sayılan terör suçlarına katılmamış ve bu konuda hüküm giymemiş olmak, Kan davasına karışmamış ve bu konuda hüküm giymemiş olmak,

# Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek seviyede hastalığı, sakatlığı veya akıl hastalığı bulunmamak,

# Siyasi parti üyesi olmamak,

# Köy muhtarı ve ihtiyar heyeti harici seçimle gelen bir görevde bulunmamak,

# Fiziki Yeterlilik Testinde başarılı olmak,

# Düzeltilmemiş nüfus kaydırma göre 40 yaşından büyük olmamak,

# Yeterli sayıda aday bulunmaması halinde 50 yaşını aşmamış olmak

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet akkurt
Mehmet akkurt - 4 ay Önce

İlk okul mezunu silahsız özel güvenlikciyim 38 yaşındayım başvuru yapabiliyor muyuz

Murat
Murat - 4 ay Önce

Bekliyoruz