Deniz ve Harp Okulları'na bayan asker alımı talebi için imza toplanıyor

2017 ÖSYS kılavuzuna göre Deniz ve Hava Harp Okulları ile Astsubay MYO'larına bayan öğrenci alımı yapılmayacak olması tepkilere yol açtı.

Askeri Personel 12.01.2017, 20:27 16.01.2017, 09:49
Deniz ve Harp Okulları'na bayan asker alımı talebi için imza toplanıyor

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yayımlanan 2017 yılı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme (ÖSYS) Kılavuzu'na yer alan bilgilere göre bayan adaylar bu yıl sadece Kara Harp Okulu'na başvurabilecek. Deniz ve Hava Kuvvetleri'ne ise bayan öğrenci alımı yapılmayacak. Kara, Deniz ve Hava Astsubay Meslek Yüksekokulları'na bayan adaylar başvuru yapamayacak. Adaylar tepkilerini internet ortamında imza kampanyası düzenleyerek dile getirdi.

KARDEŞİ İÇİN KAMPANYA

Karar tartışma yaratırken, internetteki Change.org sitesinde başlatılan imza kampanyasına kısa sürede binlerce destek geldi. "Tuğba Cerav" isimli kullanıcının, harp okulu sınavına hazırlanan kardeşi için başlattığı kampanya, "Hava Harp Okulu'na Kız Öğrenci Alınmama Kararı İptal Edilsin" başlığıyla yayınlandı. Kampanya için 30 binden fazla imza toplandı.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Hürriyet'e "Kararı ben vermedim. Deniz ve Hava Kuvvetleri ise ihtiyaçları olmadığını söylemiş ve kılavuza sadece 'erkek' öğrenci ibaresi konulmuş" dedi.

KADIN AYRIMCI POLİTİKADA ISRAR

BAĞIMSIZ Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka da Hava Harp Okulu'na kız öğrencilerin alınmaması kararını Meclis gündemine taşıdı. Nazlıaka, bu kararın anayasaya ve Türkiye'nin imzaladığı uluslararası anlaşmalara aykırı olduğunu savundu. Nazlıaka, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, "Hukuka aykırı olan bu düzenleme ivedi olarak düzeltilecek midir? Yoksa kadına yönelik ayrımcı politikalarınızdaki ısrarı sürdürecek misiniz" sorularını yöneltti.

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Yorumlar (4)
ABDULKADİR 3 yıl önce
Helâl olsun bacılarımıza,erkekler (genelleme değildir) askere gitmemek için herşeyi yaparlar kadınlar gitmeye can atar
bekir 3 yıl önce
takdir ettim helal olsun
döndü 3 yıl önce
helal olsun.kızlarda askeri okullara alınsın
Savaş Çevik 3 yıl önce
Askerede alalım o zaman iş için herkes başvurur