banner731

Genelkurmay Başkanlığına Vekaleten Atama Gerçekleştirildi ( Orgeneral Ümit Dündar Kimdir ? )

15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişiminden sonra Genelkurmay Başkanlığına Başbakan Yıldırım'ın talimatı ile 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar vekaleten atandı.

Askeri Personel 16.07.2016, 09:01 16.07.2016, 09:11
Genelkurmay Başkanlığına Vekaleten Atama Gerçekleştirildi ( Orgeneral Ümit Dündar Kimdir ? )
15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişiminden sonra Genelkurmay Başkanlığına Başbakan Yıldırım'ın talimatı ile 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar vekaleten atandı.  

Genelkurmay Başkanlığına yeni bir atama yapılıncaya kadar, 1'inci Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar'ın vekillik etmesine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında Genelkurmay Başkanlığına, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar'ın vekalet etmesine dair tezkere yer aldı.

Tezkerede, "Genelkurmay Başkanlığına yeni bir atama yapılıncaya kadar, 1'inci Ordu Komutanlığı uhdesinde kalmak üzere Orgeneral Ümit Dündar'ın vekillik etmesi uygun görülmüştür." ifadeleri kullanıldı.

1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar Kimdir ? 

1975 yılında Kara Harp Okulu'ndan Asteğmen rütbesiyle, 1975 yılında da İstihkâm Okulu'ndan Teğmen rütbesiyle mezun oldu. 1983 yılına kadar Kara Kuvvetleri'nde çeşitli istihkâm birliklerinde takım ve bölük komutanlığı ile mal saymanlığı görevi yaptı. 1985 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun olarak kurmay subay oldu. Kurmay subay olduktan sonra sırasıyla 4. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda Mekanize Piyade Bölük Komutanlığı ve Lojistik Şube Müdürlüğü, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği'nde Plan Subaylığı, Genelkurmay Strateji ve Kuvvet Planlama Dairesi'nde Plan ve Program Subaylığı, 41. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'nda Piyade Tabur Komutanlığı, Londra Kara Ataşeliği, 3. Ordu Harekât Başkanlığı'nda Plan ve Harekât Şube Müdürlüğü ve 5. Hudut Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

2005 yılında Tümgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede sırasıyla Genelkurmay İstihkâm Daire Başkanlığı ile İstihkâm Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı görevlerini yürüttü.

2009 yılında Korgeneral rütbesine terfi etti ve 5. Kolordu Komutanlığı'na atandı. 2011 yılında MSB Müsteşarlığı'na atandı.

2013 yılında Orgeneral rütbesine terfi etti ve 3. Ordu Komutanlığı'na atandı. 2015 yılında 1. Ordu Komutanlığı'na atandı.

2016 yılında gerçekleştirilen askeri darbe girişimi sonucunda Genelkurmay başkanlığna geçici vekalet ile atandı.

Evli ve iki çocuk babasıdır. Orgeneral Ümit Dündar, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Kamupersoneli.net / ANKARA
Yorumlar (0)