Güvenlik Korucularına Emeklilik Hakkı Geliyor!

AK Parti farklı pek çok düzenlemeyi kapsayan düzenlemeleri TBMM Başkanlığı'na sundu. Güvenlik korucularına emeklilik hakkı tanınması da tekliflerin arasında yer aldı. Detaylar haberimizde...

Güvenlik Korucularına Emeklilik Hakkı Geliyor!

AK Parti tarafından Meclise sunulan yeni yasa teklifleri arasında Güvenlik Korucuları içinde önemli değişiklikler yer aldı. 

Verilen teklife göre 49 yaşını dolduran Güvenilk Korucularının 6 ay içerisinde ilişiğinin kesilmesi ve bu sayede güvenlik korucularının gençleştirilmesi hedefleniyor. 

44-50 Yaş Arası Güvenlik Korucuları İstemeleri Durumunda Emekli Olabilecek 

15 yılı doldurma şartı ile 44-50 yaş arası güvenlik korucularına talep etmeleri durumunda emekli olma hakkı tanınacak. Emekli olan güvenlik korucularının yerine ise 30 yaş ve altında bulunan gençler göreve alınarak gençleştirme sağlanacak. 

Güvenlik Korucularının Gençleştirilmesi 

MADDE 1- Madde ile, güvenlik korucularının gençleştirilmesi kapsamında, 49 yaşını dolduranların 6 ay içerisinde ilişiğinin kesilmesi, 44-50 yaş arasında olanların, istekleri üzerine 15 yılı doldurmaları şartı ile emeklilik hakkı getirilmesi düzenlenmektedir. Güvenlik Korucularının (GK) gençleştirilmesi projesi kapsamında 22 Kasım 2016 tarihli ve 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 442 sayılı Köy Kanununa eklenen Geçici 3 üncü maddeye göre o dönemde görevde bulunan 47.498 GK'dan 18.483'ü emekli edilmiş, bunların yerine 30 yaş ve altında bulunan gençler göreve başlatılarak GK'ların % 38,91 oranında gençleştirilmesi sağlanmıştır. Yapılacak yeni düzenleme ile halihazırda görevli bulunan 51.157 GK'dan 1.520'sinin emekli olması halinde yerine 30 yaş ve altında bulunan gençler göreve başlatılarak mevcut GK'ların gençleştirilmesine devam edilmesi amaçlanmaktadır.

Kamupersoneli.net - Ankara 

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 12:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
erkan yilmaz
erkan yilmaz - 8 ay Önce

guvenlik kurucularin maaslarinda zam istiyoruz

Halil Ibrahim Soydan
Halil Ibrahim Soydan - 8 ay Önce

Uzman çavuşların hakları yokmu lütfen onlarıda düşünün gece gündüz terör ile burun buruna durup hiç bir özlük haklarının olmaması garip bir durum. Devlet büyüklerimizin uzmanlarımızında bir an önce kadroya baglanmalarını büyük bir umut ile bekliyoruz.