Alexa
08 Ocak 2017 Pazar 18:52
İlkokul mezunu uzman çavuş ve  uzman onbaşı alımı için kimler başvurabilecek?
Kamu Personeli İlkokul mezunları için uzman çavuş alımı ve uzman onbaşı alımı müjdesi tüm vatandaşları memnun etti. 6 Ocak 2017 Cuma günü Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan 681 sayılı KHK ile ilköğretim mezunlarının uzman çavuş ve uzman onbaşı olmalarının önü açıldı. Peki uzman çavuş ve uzman onbaşı alımı ilanlarına kimler başvurabilecek ve başvuru şartları nelerdir? Kamupersoneli.net olarak tüm detayları sizler için hazırladık. Askerliği devam eden adaylar ve askerliğini bitirmiş adaylar da alımlarına başvurabilecek. TSK'nın kısa zamanda ilanı yayınlaması ve alımları yapması bekleniyor.

681 SAYILI KHK'DA YER ALAN İLGİLİ KISIM ŞU ŞEKİLDE;

MADDE 65- 3269 sayılı Kanunun ek 1 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"EK MADDE 1- İlköğretim mezunlarından ihtiyaç duyulacak özel ihtisası gerektiren sınıf, branş ve ihtisaslarda çok üstün başarı belgesi alanlar; kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı veya Sahil Güvenlik Komutanının kararı ile uzman erbaş olarak alınabilirler. Bunların uzman çavuşluğa yükselmelerinde lise mezunu olma şartı aranmaz."


Uzman çavuş ve uzman onbaşı alımı başvuru şartları neler:

- 1 Ocak itibariyle 25 yaşını bitirmemiş olmak
- Askerlik hizmetini bitirmiş veya fiilen yapıyor olmak
- Askerliğini tamamlamış adaylar için, terhis tarihinden itibaren üç yıldan fazla süre geçmemiş olmak
- Askerlik hizmeti devam eden adaylar için başvuru kılavuzunda belirtilen tarihten önce terhis olacak olmak.

Adaylar seçim aşaması sınavlarına geldiklerinde öncelikle başvuru evraklarının incelenmesi / kayıt kabul faaliyetleri yapılmaktadır. Burada yapılacak kontrollerde başvuru şartlarını taşımadıkları anlaşılan veya evraklarının yanlış olduğu tespit edilen adayların işlemleri iptal edilmektedir.

YAZILI SINAV KONULARI

Sözel (Atatürkçülük ve inkılap tarihi, kompozisyon vb.) ve sayısal (temel matematik, dört işlem vb.) konulardan oluşan toplam beş soru sorulmaktadır. Yazılı sınav sonuçları mülakat esnasında değerlendirilmektedir. Yazılı sınavın baraj notu bulunmamaktadır.

SAĞLIK MUAYENESİNDE ARANAN HUSULAR;

- Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziki görünüşü kusursuz olmak (Göğüs kafesi ve omurgasında şekil bozukluğu olmamak, şaşı ve renk körü olmamak),
- Vücudun herhangi bir yerinde yanık, ameliyat, jilet ve cilt hastalığı vb. izler bulunmamak,
- Yazlık kıyafet giyildiğinde; vücudun görünen yerlerinde 20 cm2’den büyük, görünmeyen yerlerinde 50 cm2’den büyük veya büyüklüğüne bakılmaksızın dini, siyasi, cinsellik ve şiddet içerikli dövme bulunmamak,
- Ağız, ve diş yapısı ile sağlıkla ilgili diğer hususlarda, TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen ölçütlere uygun olmak,
- Türkçeyi kusursuz konuşmak (Dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk, boğumlanma vb. olmamak),
- TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen boy ve kilo sınırları içinde olmak koşulları aranmaktadır.

FİZİKİ MÜLAKAT

Adaylar; mekik koşusu (veya 1500 m. koşu), mekik ve şınav branşlarından teste tabi tutulmaktadır. Fiziki yeterlilik testi standartları için www.kkk.tsk.tr internet adresinden "İnsan Kaynakları" bölümüne bakınız.

Adaylar, her bir branştan puan aldıkları takdirde bir sonraki aşamaya katılmaya hak kazanacaklar; bir veya daha fazla branştan puan alamadıkları takdirde başarısız sayılmaktadır.

Elenen adayların, elendikleri branş/branşlardan bir defa not yükseltme sınavına girme hakları bulunmaktadır.

Adayların FYT notu, her bir branştan aldıkları puanların toplamının branş sayısına bölünmesiyle elde edilmektedir.

SÖZLÜ MÜLAKAT

Bu aşamada, görüşme yoluyla adayın konuşma yeteneği, ses tonu, heyecan durumu, çok yönlü düşünme, davranışlardaki denge, kendine güven gibi unsurlar gözlenerek elde edilen bilgiler değerlendirilmektedir.

Mülakat, kayıt kabul, yazılı sınav, ön sağlık ve FYT aşamasından sonra aynı gün uygulanacaktır. Mülakatta asgari geçer not 100 puan üzerinden 70’tir. Bunun altında not alan adaylar elenmiş sayılmaktadır.

DEĞERLENDİRME NASIL YAPILIYOR?

Sınavların değerlendirilmesi 100 tam puan üzerinden yapılmaktadır. Bu puanın; % 30’unu yazılı sınav, % 40’ını mülakat ve % 30’unu FYT notu oluşturmaktadır.

Kamupersoneli.net | ANKARA


KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Son Güncelleme: 08.01.2017 19:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Davut Kaplan 2018-06-19 02:03:39

Askerlikden Geçiş Yapmam Gibi Bi ihtimalimiz Varmı

Avatar
alpe cakmak 2018-01-31 18:05:39

Ya Allah asklna bu yaş slnlrl nedir Ya yasal ilerlemiş 35 olmuş ama askeri tecrübesi güneydoğu da yapmls disiplin ve astln üstün hukukunu bilen çok kişi var sefer ebelik ilan olunca da ozsmanbrli silah tutan deyilde 25 yaşındaki kere uygulansın sefer görev emri ne yani adamln yagdl ilerlemisdiye asker olmadlml dış devletlerde zorunlu askerlik kalkmak paralel heryastan asker okuma biliniyor bizim türkiye hala mezuniyet yaş vesaireye tskllmls o zaman 25 aydln ustune de sefer emri vermeyin arkadas

Avatar
Tuncay 2017-03-18 20:37:26

Yaş sınırı 30

Avatar
Emrah 2017-03-08 23:34:25

Bn askerligimi basarili bi sekilde bitrdim spor da we atislarda basarili ciktm ama herhangi bi belge werilmedi bu skınti olur mu sizce ??

Avatar
Emrah 2017-03-08 23:30:48

Bn askerligimi basarili bi sekilde bitrdim spor da we atislarda basarili ciktm ama herhangi bi belge werilmedi bu skınti olur mu sizce ??

Avatar
Ramazan 2017-02-15 21:28:32

Takdir alma, üstün başarı belgesi alma gibi kriterleri kaldırırsanız memnun oluruz. Sivil hayatta bi işimize yaramaz diye almadık yoksa hak ettiğimiz konular vardı

Avatar
Emrah 2017-02-14 21:17:46

2012 teris oldum doguda askerlik yaptim Allaha şükür kimseden korkmadim tek korkum Allahtir yeniden askerligi alınmak isterim

Avatar
Mesut 2017-02-13 20:18:58

Terhis tarihimim ustunden 4sene geçti saygı deger komutanlarımızdan birazdaha üstüne çikmasını istiyorum