On Binlerce Aday JÖH Alım İlanını Bekliyor !

İçişleri Baknaı Süleyman Soylu yaptığı açıklamalarında Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde 25 bin jandarma alımı yapılacağını ifade etti. Bakan Soylu'nun açıklamalarının ardından Jandarma Genel Komutanlığı uzman erbaş alımı yapılacağı ifade edildi. Bunun yanı sıra adayların JÖH alımı için bazı talepleri bulunuyor.

Askeri Personel 20.02.2019, 10:29 Batuhan
On Binlerce Aday JÖH Alım İlanını Bekliyor !

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu daha önce çeşitli açıklamalarda bulundu ve her yıl 25 bin jandarma alımı yapılacağını ifade etti. Bakan Soylu'nun açıklamalarına göre Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde 25 bin uzman erbaş alımı yapılacak. Uzman erbaş alımı kapsamında alımların JÖH branşlında yapılması bekleniyor.

BAKAN SOYLU'NUN AÇIKLAMASI

Konu ile ilgili olarak Bakan Soylu'nun açıklamalarında "2021'e kadar jandarmamızı profesyonel hale getiriyoruz, 2016'dan bugüne kadar 42 bin 174 uzman jandarma aldık, toplam sayımız 195 bine ulaştı. Her yıl 25 bin jandarma alacağız ve profesyonelliği tamamlayacağız. Sahil güvenlikte de geçen yıl yaklaşık 647 personel alımı yaptık." ifadelerine yer verdi.

HANGİ BRANŞLARDA ALIM YAPILMALIDIR?

Bu açıklamaların ardından Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde uzman erbaş alım ilanının yayımlanması bekleniyor. Yayımlanacak olan ilanda alımların JÖH, JOPER, JÖAK branşlarında gerçekleştirilmesi talep ediliyor. Peki size göre alımlar hangi branşta gerçekleştirilmelidir? Sayfanın alt kısmındaki yorum bölümünden taleplerinizi belirtebilirsiniz. 

Bunun yanı sıra adaylar tarafından JÖH alımı genel şartları da araştırılıyor. Konu ile ilgili olarak genel şartlar bir önceki JÖH alımı gibi olacaktır. Ancak Jandarma Genel Komutanlığı veya İçişleri Bakanlığı tarafından genel şartlar da bazı değişiklikler yapılabilir. 

GENEL ŞARTLAR

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak, en az lise ve dengi okul mezunu olmak veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olmak, nüfus kaydına göre 01 Ocak 2017 tarihi itibarıyla yirmi (20) yaşından gün almış olmak ve yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olmak, sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç yıl görev yapmış, müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve 01 Ocak 2017 tarihi itibariyla yirmi dokuz (29) yaşını bitirmemiş olmak, seçme sınavlarını başarılı ile geçmek, sevk edildikleri hastanelerden TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun olarak "Komando Uzman Erbaş Olur veya Uzman Erbaş Olur " kayıtlı sağlık raporu almış olmak.

En az 164 cm boyunda olmak koşuluyla, internette yayımlanan kılavuzdaki Boy-Kilo Tablosunda belirtilen değerler içerisinde bulunmak, askeri öğrencilikle ilişiği kesilmemiş olmak, Türk Silahlı Kuvvetlerinde. J.Gn.K.lığında ve Sahil Güvenlik K.lığında daha önce subay, astsubay, uzman jandarma veya uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak, güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Verilen ceza. ertelense. seçenek yaptırımlara çevrilse, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilse veya affa uğrasa dahi; Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar ile basit ve nitelikli zimmet, irtikap, iftira, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, yalan yere tanıklık, yalan yere yemin, cürüm tasnii, ırza geçmek, sarkıntılık, kız. kadın veya erkek kaçırmak, fuhşiyata tahrik, gayri tabii mukarenet, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım ve satımlara fesat karıştırma. Devlet sırlarını açığa vurma suçları ile askerlik hizmeti sırasında firar, amir veya üste fiilen taarruz, emre itaatsizlikte ısrar, üste hakaret, mukavemet, fesat, isyan suçlarından dolayı yahut 22/5/1930 tarihli ve 1632 sayılı Askeri Ceza Kanununun 148 inci maddesinde yazılı suçlardan mahküm olmamak.

Taksirli suçlar hariç olmak üzere diğer suçlardan adli veya askeri mahkemeler tarafından otuz günden daha fazla süreli hürriyeti bağlayıcı bir ceza ile mahküm olmamak, taksirli suçlar nedeniyle altı ay veya daha fazla süre ile hürriyeti bağlayıcı bir cezaya mahküm olmamak, Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi şahsiyetine gölge düşürmemiş, askerliğin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış, tutum ve davranışları ile yasadışı siyasi, yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş olmak.

Askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için internette yayımlanan kılavuzdaki Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen Nitelik Belgesi almış olmak, vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziki görünüşü kusursuz olmak, dilinde pelteklik, tutukluk ve kekemelik gibi konuşma özrü bulunmamak.

Bu şartlar yeni alımlarda değişkenlik gösterebilir. 

Yorumlar (0)