TSK Bünyesinde Kimler Nasıl Asteğmen Olur, Ne Kadar Maaş Alır?

Askerlik çağına gelmiş binlerce genç tarafından nasıl asteğmen (yedek subay) olunacağına araştırmalar yapılıyor. Peki asteğmen nasıl olunur? Asteğmenler ne kadar maaş alır? Konu hakkında detayları okuyucularımızla paylaşıyoruz...

Askeri Personel 19.10.2018, 19:51 Batuhan
TSK Bünyesinde Kimler Nasıl Asteğmen Olur, Ne Kadar Maaş Alır?

Askerlik çağına gelmiş gençler tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde nasıl asteğmen olunacağı araştırılıyor. 

Bu kapsamda kamupersoneli.net olarak kimlerin nasıl asteğmen olacağını ve asteğmenlerin ne kadar maaş aldıklarını okuyucularımızla paylaşıyoruz... 

ASTEĞMEN NASIL OLUNUR? NE KADAR MAAŞ ALIR?

Öncelikle kimlerin asteğmen olacağına ilişkin bazı şartlar yer alıyor. Asteğmen olmak isteyen adayların 4 yıllık fakülte mezunu olmaları gerekmektedir. Asteğmen olarak seçilen adaylar 12 ay görev yapacaklardır.

Bunun yanı sıra asteğmen olmak isteyen adayların not ortalamasının en az 3 olması gerekirken adayların kurada asteğmen olarak seçilmeleri gerekmektedir.

Şartları sağlayan adaylar askerlik şubesine gittiklerinde kendilerine verilen formda yedek subay olmak istenildiğine ilişkin belirtilen kutucuğu işaretlemeleri gerekmektedir. Bunun sonucunda bilgisayar ortamında yapılan kurada adayın ismi çıktığında yedek subay olabilecektir. 

Asteğmenler ortalama 2900 TL ile 3500 TL arasında maaş alabilirler. Ayrıca bu tutar asteğmenlerin görev yaptıkları yerlere göre değişmektedir.

KAMUPERSONELİ.NET 

Yorumlar (1)
Gulsum 10 ay önce
Bayanlarin da askeri alimlarda yeri olmali