TSK'da Kurmay Subaylık Sistemi Değişti !

Türk Silahlı Kuvvetlerinde bin 894 kurmay subaydan bin 119'u ihraç edildi. Söz konusu ihraçlarına ardından TSK'da kurmay subaylık sistemi değişti.

TSK'da Kurmay Subaylık Sistemi Değişti !

TSK'da kurmaylık sistemine "FETÖ ile mücadele" neşteri vuruldu. FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi öncesi TSK'da görevde olan bin 894 kurmay subaydan bin 119'u ihraç edildi. Türk Silahlı Kuvvetlerinde kurmay subayların yüzde 59'unun ilişiği kesildi. 

PERFORMANS ODAKLI OLACAK

Yaşanan ihraçların ardından Türk Silahlı Kuvvetlerindeki kurmaylık sistemi yeniden ele alındı. Detaylı araştırmaların ardından gerekli idari tedbirlerin alınması planlandı. Bu kapsamda Milli Savunma Üniversitesince yapılan çalışmalarda sona gelindi. Yeni düzenlemeyle kurmay sisteminde önemli değişikliklere gidildi. Kurmaylık eğitimleri için Kara, Hava, Deniz Harp Enstitüleri görevlendirilecek. Yeni sistemle kurmaylık uygulaması tabana yayılacak, kademeli ve performans odaklı olacak.

İKİ KADEMEDEN OLUŞMASI PLANLANIYOR

Konu ile ilgili olarak Türk Silahlı Kuvvetlerindeki kurmaylık sisteminin iki kademeden oluşması bekleniyor. Bu iki kademeden biri Karargah Subaylığı Eğitimi, diğerini Komuta ve Kurmay Eğitiminin oluşturması hedefleniyor. Karargah Subaylığı Eğitimine TSK'da 6. yılını bitirmiş ve 23. hizmet yılını aşmamış subayların başvurabilmesi hedefleniyor. Böylelikle kurmay subay uygulaması tabana yayılabilecek.

YÜKSEK LİSANS DİPLOMASI VERİLECEK

Söz konusu eğitimi başarı ile tamamlayan bir yıl kıdem verilecek. Ayrıca bu subaylara Komuta ve Kurmay Eğitimi Giriş Sınavı'na katılma hakkı tanınacak. Bu sınavı başaranlar daha sonra komuta ve kurmay eğitimini alacak. Eğitimlerini başarıyla tamamlayanlar kurmay olmaya hak kazanacak. Ayrıca bu subaylara yüksek lisans diploması ve bir yıl kıdem verilecek.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2017, 08:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kuşkusuz
Kuşkusuz - 2 yıl Önce

oraya da birileri sızmasa keşke.