TSK'da Terfi ve Atama Sistemi Değişiyor ! Kurmaylık Kalkabilir

TSK'da 15 Temmuz sonrasında yeniden yapılandırma çalışmaları başladı. Bu kapsamda terfi ve atama sistemi değişebilir, kurmaylık kalkabilir.

Askeri Personel 19.09.2017, 08:33
TSK'da Terfi ve Atama Sistemi Değişiyor ! Kurmaylık Kalkabilir

Bilindiği gibi Milli Savunma Üniversitesi Ekim ayında TSK'da Kurmaylık sınavına hazırlanırken devletin zirvesinde Kurmaylık gözden geçiriliyor. Söz konusu sınavlara 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 1 yıl ara verildi. Kurmaylık sınavı TSK'nın yeniden yapılandırılması kapsamındaki Yeni Terfi ve Atama Sistemi çalışmalarında tartışılıyor.

SİSTEMİN KALDIRILMASI

Bu sistem FETÖ'nün TSK'ya sızmak için yoğun olarak faydalandığı bir sistem olarak nitelendiriliyor. Yenişafak'tan Kıymet Sezer'in aktardıklarına göre bu sisteme çeki düzen verilmesi vurgulanıyor. Meydana gelen gelişmeler doğrultusunda sistemin kaldırılması da yeniden düzenlenmesi de masaya geldi. Sistemden vazgeçilmesi önerileri, "TSK'ya yarardan çok zarar getirdiği" kanaati üzerinden yapılıyor. 

SİSTEMİN VERDİĞİ ZARAR

Sistemin verdiği zararlar da, "stratejik, operatif ve taktik" açıdan değerlendiriliyor. Kurmaylık Sisteminin Stratejik Seviyedeki en büyük zararı; TSK'ya yön vermek isteyen üst aklın, TSK'nın yüzde 10'luk birimi olan kurmay subaylara etki etme çabasını dün olduğu gibi bugün ve yarın da devam ettirmek isteyeceğinin sürmesi olarak görülüyor.

MODERN ORDULAR BU SİSTEMİ KULLANMIYOR

İttihat ve Terakki'den bu yana bütün askeri kalkışma ve darbelerin her zaman Kurmay sınıf kullanılarak yapıldığı ve bu yolda da Türk milletinin hep batının kucağında tuttuğu ifade ediliyor. Modern ordularda örneğin ABD Silahlı Kuvvetlerinde Kurmaylık sisteminin uygulanmadığı hatta Türkiye'nin Kurmaylık sistemini aldığı Almanya'nın dahi bu sistemi artık kullanmadığı belirtiliyor. 

İÇ GÜVENLİK TABURLARINDA NEREDEYSE HİÇ BULUNMUYOR

Kurmaylık bulunmayan modern ordularda bugün personelin kariyer için devamlı bir yarış içinde olduğu ve görevini üst düzeyde yapma çabasıyla dikkat çektiğine işaret ediliyor ve Türkiye'nin de bu yolu izlemesi öneriliyor. Mevcut durumda Kurmay subayların 'seçilmişler' arasında görüldüğü, yurtdışı görevler gibi 'Havuç' olarak tabir edilen imkanların yüzde 90'ına bu Kurmayların sahip olduğu, bu imkanları nasıl arttıracağı gibi konularla ilgilendikleri, Kurmayların sahadaki görevlerde, İç Güvenlik Harekatı taburlarında neredeyse hiç bulunmadığı ifade ediliyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde yapılan değişiklikler hakkında yeni bir gelişme meydana geldiğinde kamupersoneli.net olarak ziyaretçilerimizi sitemiz ve mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz.

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Yorumlar (0)