Değerli okuyucular,

Bu konuyu gündeme taşımak noktasında bir süredir artan taleplerle karşı karşıyayız.

Sınıf okulu mezunu astsubay emeklileri, 18 yaş altı okul sürelerinin fiili hizmetten sayılması ve emeklilik durumlarının bu sürelerin ilave edilmesiyle yeniden belirlenmesi hususunda dava açıyor ve kazanıyorlardı.

Nitekim 5434 sayılı Kanun ek md. 21 çerçevesinde Emekli Sandığı iştirakçisi olabilmek için 18 yaşın bitirilmiş olması şartı aranmıyor. 

Ancak SGK, sınıf okulu mezunu astsubayların emekliliğe esas hizmet sürelerinin hesabına 18 yaş altı süreleri dahil etmediğinden, konu yargıya taşınıyor ve yargı kararı neticesinde fiili hizmet süreleri yeniden belirleniyordu. Bu durumda bir astsubay emeklisinin emekli aylığında, ortalama 20 ila 50 TL arasında artış meydana geliyordu.

Son zamanlarda ise SGK, yıllardır yapmadığı bir uygulama geliştirdi ve yargı kararıyla 18 yaş altı sürelerini fiili hizmetten saydıran emeklilere, bu sürelerle ilgili emeklilik keseneği anlamında borç çıkarmaya başladı. 18 yaş altı okul süresinin uzunluğuna bağlı olarak emeklilere, 3 bin ila 10 bin TL arasında borç çıkarılmaktadır. Yani bir astsubay emeklisi örneğin aylık 20 TL fazla emekli aylığı alacak ancak 5 bin TL SGK’ya para ödeyecek!

SGK tarafından hayata geçirilen bu yaklaşım haksız ve hukuka aykırıdır. Yargı kararıyla da olsa kamuda geçen bir sürenin fiili hizmetten sayılması, SGK priminin kişi tarafından ödenmesini gerektiremez. Kamu çalışanının SGK ile ilgili yükümlülükleri, -yurtdışı borçlanma gibi istisnai durumlar dışında- ilgili kamu kurumundan karşılanır. SGK’nın bu yaklaşımı, binlerce astsubay emeklisini mağdur etmektedir.
Ne yazık ki sorun burada da bitmiyor..

Son zamanlarda SGK’nın yargı kararlarına itirazı üzerine Bölge İdare Mahkemeleri, içtihat değişikliğine gitmeye başladı ve emeklilerce kazanılan davalar aleyhe döndürülüyor. Yani SGK’nın itirazları kabul edilmeye başlanıyor. Burada ise yargıda uygulama birliğinin var olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün değil. Bazı Bölge İdare Mahkemeleri emeklileri haklı bulurken, bazıları ise emeklilerin kazandığı mahkeme kararlarını bozmakta. Bu nedenle kişiler, açtıkları davalarda emekli aylıkları için bir netice alamadığı gibi, yargılama giderleri ve vekalet ücreti ödemek zorunda kalıyor.

Kısacası, SGK’nın sonradan “icat ettiği” tahakkuk uygulaması ve son zamanlarda oluşan içtihat karmaşası, astsubay emeklileri mağdur etmektedir. 

Aynen 30 yıl üstü emeklilik ikramiyelerinde olduğu gibi acilen yasal düzenlemeye gidilmeli ve astsubay emeklilerinin mağduriyetine son verilmelidir.

Saygı ve sevgiyle..

Av. Çağrı ÜNSAL (hukuk@kamupersoneli.net) / Kamupersoneli.net - ÖZEL

NOT: BU MAKALENİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…" 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.