04 Ekim 2017 Çarşamba 09:44
Banka Kredilerinde Sigorta İşlemleri

Aslında çok önceden beri insanoğlunun hayatında farklı şekillerde de olsa var olan sigorta kavramı günümüzde daha kurumsal bir yapıya kavuşmuş, riskler sınıflandırılarak bu risklere göre sigorta ürünleri oluşturulmuştur.

Ana konusu mevduat toplayıp kredi dağıtmak olan bankalar da, özellikle kredi kullandırımlarında kredilerin geri ödenmemesi ya da ödenememesi gibi risklerle karşı karşıya kalabilmektedir.  Kredilerin geri dönmemesi bankaların aktif / pasif dengesini bozduğu gibi, son getirilen yasal düzenlemelerde şart koşulan rasyoları da tutturamamalarına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle bankalar kredi kullandırımlarında kredi verecekleri gerçek ve tüzel kişileri özenle seçerek, öngörülebildikleri riskleri olabildiğince azaltır, diğer taraftan bankaların öngöremeyeceği vefat, malüliyet gibi durumlar vardır ki bu da kredinin dönmeme riskini artırmaktadır. Bankalar da öngöremedikleri bu tür riskler için kredi kullandırımlarında sigorta yapmayı tercih ederler.

Bankalar Kredi Kullandırırken Hangi Sigortaları Yaparlar

Kredilerle ilgili işlemlerde sigorta yapılması zorunluluğuna ilişkin yasal bir düzenleme yoktur. Bu nedenle, bankalardan kredi çekmek istediğinizde bankalar size kredinin hem sigortalı hem de sigortasız faizi hakkında fiyatlama verirler. Sigorta zorunluluğu olan krediler için faiz oranı, bu zorunluluğun bulunmadığı aynı kategorideki sigortaya kıyasla daha düşüktür.

Kullanmak istediğiniz Tüketici İhtiyaç Kredileri’nde genellikle 2 çeşit sigorta yaptırılmaktadır. Bunlardan biri Ferdi Kaza Sigortası, diğeri ise Hayat Sigortası’dır. Bu sigortaların her ikisi birden yapılabildiği gibi herhangi biri de tek başına kredinin özelliğine göre yapılabilmektedir.

Ferdi Kaza Sigortası

Başınıza gelebilecek beklenmedik ve ani gelişen kaza gibi olaylar sebebiyle uğrayabileceğiniz fiziksel zararları tazmin etmek üzere kredi kullandırımıyla beraber size bir de Ferdi Kaza Sigortası yapılmaktadır. Bu sigorta türü, herhangi bir kaza sonucunda vefatınız veya sakat kalmanız durumunda doğal olarak ödeyemeyecek olduğunuz kredi borçlarınızın ailenize herhangi bir yük olmaksızın ödenmesini temin eder. Bunun yanısıra yine herhangi bir kazada sakatlanmanız halinde, tedavi masraflarınızı karşılar.

Hayat Sigortası

Kredi kullanımıyla birlikte sıklıkla yapılan bir sigorta olan Hayat Sigortası, kredinin vadesi içinde herhangi bir nedenle (intihar ve zaten var olan kroner hastalıklar, kanser vb. gibi nedenlerle vefatınız hariç olmak üzere) vefatınız halinde kredi borcunuzun sigorta tarafından ödenmesini temin eder. Bu durumda da varislerinize herhangi bir borç rücu edilmeksizin, kredi borcunuz sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Kredilerde Sigortanın Önemi

Elbette yukarıdaki sigortaların kullanılmasını doğuracak bir olayın yaşanması hem banka hem de kredi kullanıcısı tarafından istenmez. Ne var ki, bu tür durumlar her daim olabilir ve bir risktir. Kredi kullandırımlarında bu risklerin bertaraf edilmesi bankalar için önemli olduğu kadar, kredi kullanan ve kredi kullananın yakınları için de önemlidir. Sigortalar bankayı kredinin ödenmemesi riskine karşı korurken, tüketici ve yakınlarını da olası istenmeyen bir durum karşısında borçtan kurtarmış olur.

Kamu Personeli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.