Bankaların EFT Saatleri Nelerdir?

EFT; bir kişi ödeme yapmak istediğinde ödemeyi yapacak bankası haricinde farklı bir bankaya para gönderme işlemi yapmak isterse yapılması gereken transfer işlemidir.

BANKALAR VE KREDİLER 25.09.2017, 13:32 25.09.2017, 23:31
Bankaların EFT Saatleri Nelerdir?

Sadece hafta içi ve belirli saatlerde yapılan EFT işlemi bankalara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle çalıştığınız bankanın EFT saatlerini bilmeli ve buna göre işlem yapmalısınız.

Aksi takdirde işleminiz bir sonraki güne devredilmektedir. Yine haftasonu gerçekleştirmek istediğiniz EFT işlemleri de Pazartesi mesai başlangıcında işleme konulmaktadır. Bu nedenle haftasonu EFT işlemi yapmak sizi zora sokabilir bu unsuru göz ardı etmemelisiniz.

Her bankaya göre EFT işlem saatleri Garanti Bankası için; 17:15 olarak belirlenmiştir. Yoğunluk olmadığı takdirde 5 dakika içerisinde diğer bankaya ücretiniz yatırılmış oluyor. Bu saatler ile aynı olarak çalışan bankalar arasında AlbarakaTürk, Finansbank ve TEB, Şekerbank ve Türkiye Finans gelmektedir. Akbank için 17:00 olarak EFT işlemlerine sabah 09:00 itibariyle başlayabilirsiniz.

Akbank’ta yoğunluk dahilinde işlemler 30 dakikaya kadar sürebilmektedir. Akbank ile aynı saatler içerisinde çalışan diğer bankalar arasında Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası, Odeabank ve HSBC bankasıdır. Yine 17:00 bitiş saati olan ancak başlangıcı sabah 08:00 olan bankalar arasında A Bank, Anadolu Bank gelmektedir. Yapı Kredi EFT ve Kuveyt Türk saatlerini 09:00 başlatarak 17:20’de sonlandırmaktadır. Daha erken biten EFT saatleri arasında Vakıfbank’ın saatleri bulunuyor.

Eğer Vakıfbank’tan EFT işlemi yapmak isterseniz işlemlerinizi 16:30’a kadar sonlandırmanız gerekmektedir. ING Bank ise erken EFT işlemi başlatıp diğer bankalara oranla geç bitiren bankalar arasındadır. ING Bank için EFT saatleri 08:30 ile 17:15 olarak belirlenmiştir. Denizbank ve Halk Bankası ise EFT işlemi saatlerini sabah 08:00 ile akşam 16:30 arasında belirlemiştir. Son olarak Tekstil Bank için EFT işlem saati sabah 08:30’da başlayıp 17:00’de bitmektedir.

EFT işlemleri için;

EFT işlemlerini bankaya giderek, banka atmlerinden ya da mobil bankacılık ile internet bankacılığı kullanarak birçok bankadan gerçekleştirebilirsiniz. IBAN ya da hesap numarası ile işlemler artık hızlıca gerçekleşebilmektedir. Ayrıca birçok bankada durum sorgulayabilir eğer sorun varsa da müşteri hizmetleri yetkilisi ile anında görüşme yapabilirsiniz.

Yorumlar (0)