Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseldi, Konut Kredisi Faiz Ortalaması Rekor Kırdı

Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz artırma kararı sonrasında bankaların konut kredisi faiz oranlarını yükselmeye devam ediyor. Konut kredisi faiz oranı yüzde 2 altında olan sadece 2 banka kaldı.

BANKALAR VE KREDİLER 18.09.2018, 10:39 19.01.2019, 01:06
Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranları Yükseldi, Konut Kredisi Faiz Ortalaması Rekor Kırdı

Bankaların konut kredisi faiz oranları ne yazık ki yükselmeye devam ediyor. Yaşanan yükselişin ardından bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması yüzde 2,56 seviyesine çıktı. 

En uygun konut kredisi veren banka Türkiye pazarına yeni giren dev Çin bankası ICBC Bank konut kredisi olurken, en düşük konut kredisi faizi yüzde 1,96 seviyesine çıktı. 

Aradaki Uçurum Artıyor! 

Mayıs ayında yapılan konut kredisi faiz indirimi ile konut kredisi faiz oranları kamu bankaları üzerinden yüzde 0,98 seviyesine çekilmişti. 

Mayıs ayında yüzde 0,98 faiz oranı fırsatından yararlanan kişilerle bugün yüzde 1,96 oranı ile kredi çekecek olan kişiler arasındaki uçurum gün gittikçe açılıyor. 

120 ay vadeli 100 bin lira konut kredisi çeken kişilerin ödeyecekleri aylık taksit tutarları;

0,98 konut kredisi faiz oranı ile kredi kullanmaları durumunda aylık ödemeleri 1.420,87 lira olurken 

1,96 konut kredisi faiz oranı ile kredi kullanmaları durumunda aylık ödemeleri 2.171,43 lira oldu. 

Aradik fark aylık 750,56 lira olurken 120 ay vadede ödeneek toplam fark 90 bin liraya çıktı. 

Yani Mayıs ayındaki konut kredisi faiz indirimi kampanyasını kaçıran kişilerin Eylül ayında kredi kullanmaları durumunda ceplerinden 90 bin lira fazla para çıkacak. 

Bu Oranlarla Konut Kredisi Kullanmak Mantıklı Mı?

Ekonomistler bu oranlarla konut kredisi kullanılmasını kesinlikle önermezken konut kredisi faiz oranları kadar aylık ödeme tutarları da vatandaşı zorlayacağı için kredi kullanımı önerilmiyor. 

Zaten bankaların bir çoğu yetersiz aylık gelir belgesi sunulduğu için başvuruda bulunan kişilere konut kredisi onayı vermiyor. 

Yorumlar (1)
Ahmet 1 yıl önce
Konut kredileri ile ilgili aciklama yapilsin maduruz sesimizi duyan yok ne olacak boyle