Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum Ne?

Ekonomik verilerdeki bozulma büyük bir hızla ilerlerken bankaların kredi faiz oranları da yükselmeye devam ediyor. Peki, bankaların konut kredisi faiz oranlarında son durum ne?

BANKALAR VE KREDİLER 05.10.2018, 16:06 18.01.2019, 22:26
Bankaların Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum Ne?

Ekim ayı için büyük bir merakla beklenen enflasyon rakamları TÜİK tarafından açıklandı. 

Açıklanan rakamlar Eylül ayı enflasyon beklentisi rakamlarını da aşarken ekonomistler bu rakamların ne yazık ki konut kredisi faiz oranlarında artış anlamına geleceğini söyledi. 

Konut Kredisi Faiz Oranları Yükselebilir! 

Açıklanan rakamlar enflasyonun yükseldiği, Kasım ayında daha da yükseleceği gerçeğini ortaya koyarken ekonomistlere göre yaşanan bu artış konut kredisi faiz oranlarını da olumsuz yönde etkileyecek. 

Yani kredi faiz oranları düştü müjdesi yakın bir zamanda tüketicilere verilemeyecek. Bankalardan kredi çekemeyen vatandaş konut fiyatları düşük olmasına rağmen ev alamadığı için konut satış rakamları da düşmüş durumda. 

Ellerindeki stokları satamadıkları için müteahhitler zor duruma düşerken konkordato ilan eden inşaat firmaları sayısı da her geçen gün artmaya devam ediyor. Müteahhitler içerisinde bulundukları zor dönemi atlatmak için hükümetten konut kredisi faiz indirimi beklerken kamu müteahhitleri de tasfiye kararnamesi çıkarılmasını istiyor. 

Kamu Bankaları İndirimli Konut Kredisi Verecek Mi?

Hatırlanacağı üzere Haziran ayında düzenlenen konut kredisi kampanyası ile tüketicilere kamu bankaları üzerinden indirimli konut kredisi kullandırılmış ve konut kredisi faiz oranları yüzde 0,98 seviyesine çekilmişti. 

Kamu bankaları arasnıda yer alan Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank konut kredisi faiz oranları yüzde 0,98 olarak uygulanmıştı. Hükümetin böyle bir kampanya düzenlemesi talep edilirken mevcut ekonomik koşullarda bu oranların uygulanması ise oldukça düşük bir ihtimal olarak gösteriliyor. 

Ancak hükümetin  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kanalıyla Emlak Bankası üzerinden yeni bir konut finansman sistemini hayata geçirmeye çalıştığı biliiyor. Bu yeni sistem ile uzun vadeli ve düşük faizli konut satışı yapılırken, satışları Emlak Bankası taksitli olarak kendisi üstlenecek gibi görünüyor. 

Yorumlar (1)
Gariban 1 yıl önce
Iscı memur için ev almak artık hayal oldu be