Boşanırken Kredi Kartı Borçlarının Ödenmesi

Günümüzde ülkemizin ve dünyanın en büyük sıkıntılarından bir tanesi ailelerin yıkılması ve boşanmanın gerçekleşmesidir. Toplumda yaşanan birçok sıkıntının temeli olan bu durum beraberinde boşanırken kredi kartı borçlarını kimin ödeyeceği gibi sorular da getirmektedir.

Boşanırken Kredi Kartı Borçlarının Ödenmesi

Evlilik ile birlikte kurulan ortaklık ilişkileri boşanma ile çıkmaza girmekte ve bazen çiftler arasında ciddi sıkıntılar yaratıp boşanma sürecinin uzamasına sebep olmaktadır. Evlilik sürecinin başlangıcını kişilerin maddi olarak sıkıntı yaşadıkları dönem olarak adlandırabiliriz. Genellikle evlenmeden önce yahut yeni evli iken kredi başvurusu yapar çiftler. Fakat her şey planladığımız gibi gitmeyip evlilik ilişkisini noktalama aşamasına gelince bireysel ya da ortak çekilen kredilerin ödenmesinde ciddi bir sıkıntılar oluşur. Çekilen kredi türlerine göre boşanma durumunda neler olacağını yazımızda anlatacağız.Boşanırken Kredi Borcu Ne Olur?

Eşlerden birinin başvurduğu bireysel kredi sadece kendini etkiler. Bankalar ve finansal kuruluşlar boşanma durumunda borçlu olan kişiden tahsilat işlemi yaparlar. Yani bir eşin bireysel borçlarından diğer eş sorumlu değildir.

Boşanma sürecinde eğer eşlerden birinin ihtiyaç kredisi borcu olması halinde şu durumlar yaşanır:

• Ortak kullanılan konuta haciz gelebilir.

• Kredi eşi için çekilmiş olsa bile kredi borcu kredinin yasal sahibine aittir. Eşi direk olarak etkilemez.

• Eşlerden birinin bankaya olan borcu diğer eşe ödeme yükümlülüğü getirmez. Ortak mala haciz gelirse fatura yolu ile ibraz edilebilir.

Boşanma Durumunda Kredi İle Alınan Konut Nasıl Paylaşılır?

Boşanma protokolünde kredi konutun akıbetine çiftler ortak bir şekilde karar verebilirler. Boşanma sürecinde kredi ile alınan konut kimin mülkiyetinde ise ev onda kalır. Diğer eşin bir hak iddia etme durumu söz konusu olamaz konut üzerinde.

Boşanırken Kredi Kartı Borçlarımız Ne Olur?

1 Ocak 2002’de yürürlüğe giren Türk medeni kanununun 224. maddesi eşin borçlarından doğan sorumluluk üzerinedir. Bu maddede: “Eşlerden her biri kendi borçlarından bütün mal varlığıyla sorumludur.” şeklinde ifade ile açıklama yer almaktadır. Yani kişinin kredi kartı borcu diğer kişiyi etkilemez.

Kredi ortak olarak çekilemediği için boşanma durumunda çiftlere ortak bir yükümlülük bırakmaz.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE