19 Eylül 2017 Salı 15:56
Çeyiz Hesabı Nedir?

Birikim ve yatırıma teşvik için devlet tarafından çeşitli düzenlemeler yapılmakta olup Çeyiz Hesabı uygulaması da bu kapsamdaki teşviklerden biridir. Özellikle gençlerimizi yatırım yapmaya özendirmek ve evlilik aşamasında ihtiyaç duyabilecekleri parayı biriktirmeye teşvik etmek amacıyla düzenlenmiş bir uygulama olan Çeyiz Hesabı’nda yapılan birikiminin belli bir yüzdesi nispetinde devlet katkısı öngörülmektedir.  Çeyiz Hesabı uygulaması 16 Aralık 2015 tarihi itibariyle yayınlanan bir yönetmelik ile yürürlüğe girmiş ve bu kapsamda gençlerimiz birikime teşvik edilmeye başlanmıştır.

Çeyiz Hesabını Kimler Açtırabilir?

Yürürlüğe giren yönetmelikte Çeyiz Hesabı’ndan faydalanabilecek kişiler için bir takım kriterler getirilmiştir. Evlilik çağındaki veya evlilik çağına yakın gençleri hedef alan bu uygulamadaki kriterler aşağıdaki gibidir:

- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak veya 5901 sayılı Vatandaşlık Kanunu’na göre doğuştan Türk vatandaşı olmakla birlikte sonradan bir takım nedenlerle Türkiye Cumhuriyeti’nin izniyle vatandaşlıktan çıkarılanlara verilen Mavi Kart’a sahibi olmak.

- Hesabın açıldığı tarihte en fazla 24 yaşında olmak. (Reşit yani 18 yaşından büyük gençler kendileri hesap açtırabilirken reşit olmayan bireylerin velileri çoçukları adına bu hesabı açtırabilir.)

- Hiç evlenmemiş olmak.

Çeyiz Hesabının Açılış Koşulları ve Vadesi Nedir?

Çeyiz Hesabı’nı devletle bu konuda anlaşma yapan bazı mevduat veya katılım bankaları açabilir. TL cinsinden açılması zorunlu olan bu hesaba yapılacak devlet katkısından faydalanabilmek için asgari vade 3 yıldır. İlk açılışta hesaba belli bir miktar para yatırılabilir ancak bu miktar Çeyiz Hesabı Yönetmeliği’nde sözü edilen ve bir takım hesaplamalarla her yıl tekrar belirlenen üst sınırdan daha fazla olamaz. (2017 yılı için belirlenmiş olan üst sınır 16,443.56 TL’dir.) Birikim yapanın tercihine göre aylık veya 3 aylık dönemlerde düzenli olarak bu hesaba para yatırılması gerekir.

Her kişinin yanlızca tek bir Çeyiz Hesabı olabilir ve bu hesap başka biriyle ortak şekilde açılamaz. Bir bankada daha önce açtırılan bir Çeyiz Hesabı diğer bir bankaya taşınamaz. Hesabın açıldığı banka müşterinin tercihine göre bu birikimi cari faiz oranıyla vadeli mevduat gibi değerlendirir ya da faiz kazancı istemeyen müşteriler için faizsiz olarak bu birikimi sürdürür.

Yapılacak Devlet Katkısından Yararlanabilmenin Şartları Nelerdir?

Çeyiz Hesabı’na devletin yapacağı katkının hak edilebilmesi için en az 3 yıl süreyle aylık veya 3 aylık dönemlerde düzenli olarak bu hesaba para yatırılması ve ilk evliliğin 27 yaşından önce yapılması şarttır.  Çeyiz Hesabı’ndaki birikimin devlet katkısı ile birlikte alınabilmesi için evlilik tarihinden itibaren 6 ay içerisinde Evlenme Cüzdanı ve ilk evliliğin olduğunu ispatlayan geçerli bir resmi belgeyle (İl veya İlçe Nüfus Müdürlüklerinden alınacak) birlikte hesabın bulunduğu şubeye başvurulması halinde hesaptaki birikim ve devlet katkısı toplamı maksimum 2 ay içinde ödenir.

Kamu Personeli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.