E- Haciz Nasıl Kaldırılır?

Son on yıldır  duymaya başladığımız e-haciz nedir ; devlete olan borçlarımız neticesinde var olan maaş vadeli ya da vadesiz hesaplarınız hisse senetleriniz  varsa altın hesaplarınıza elektronik ortamda devlet tarafından yapılan el koyma işlemidir .

BANKALAR VE KREDİLER 30.09.2017, 09:18
E- Haciz Nasıl Kaldırılır?

E-haciz nereden öğrenilebilir ; aktif kullandığınız hesaplarınızdaki e- haciz uygulamasını hesabınızı kullanmak istediğinizde öğrenirsiniz size bununla ilgili bir özel bildirim gelmeyecektir. Devlete olan borçlarınız doğrultusunda uygulanan e- haciz için borçlu olduğunuz devlet kurumu posta yoluyla size bir ihbarname gönderip sizi bilgilendirecektir; bu bilgiyi aldığınızda varolan borcunuzu yedi gün içerisinde ödemeniz gerektiği beyanı yapılır .Bu ihbarı almadığınız ya da söylenen ödeme tarihine uymadığınızda e- hacizle karşılaşmanız kaçınılmazdır.

Çalıştığınız bankadan hakkınızda uygulanmış e-haciz i öğrenebileceğiniz gibi e- devlet şifrenizle sorgulama yapıp hakkınızda uygulanmış olan e-hacizleri öğrenebilirsiniz.

E- haciz kaldırma dilekçesi  ; e- haciz  yapan kurumu öğrendikten sonra kuruma bir dilekçe yazıp borcunuzu ödeyeceğinizi belirtip başvuru yapmanız gerekmektedir .Bu başvuru neticesinde  görüşme yapar ve varolan borcunuzu taksitlendirerek ( bir defada ödemeniz mümkün olmazsa ) ödeme yapacağınızı taahhüt edersiniz ve ilk taksidi ödersiniz , bu işlemin ardından borçlu olduğunuz kurum e- haczin uygulandığı bankalara bilgi emaili göndererek haczin kalkmasına olanak sağlar iç yazışmanın süresine göre e- haciz kaç günde kalkar  derseniz ;  2 ve ya 3 iş günü içerisinde hesaplarınızdaki blokeler kaldırılmış olur.

Varolan banka  hesaplarınız dışında eviniz  ve arabanız için de e-haciz uygulamasına gidilir ; bu tarz gayrimenkullerinizin ve araçlarınızın üzerindeki haczi de tapu müdürlüklerinden yahut aracınızın üzerinde ise satış anında ya da trafik çevirmesi kontrollerinde öğrenebilirsiniz ( eğer bildirim leri almadıysanız ) bu tarz e- haciz uygulamalarında da sistem aynıdır haczin yapıldığı kuruma ulaşmanız ve sözlü yada yazılı başvurarak haczin kaldırılmasını ve borcu taksitlendirmenizi ya da bir defada ödemenizi taahhüt etmeniz gerekir .

E- haciz hesaplarınıza uygulandığında kaldırılabilmesinin bir yolu da hesabınızda bulunan bir miktar paranın borçlu olduğunuz kuruma aktarılmasını sağlamaktır . bu işlemi önce haciz eden birime bildirerek bankanıza gerekli talimatı vermeniz ve paranın aktarılmasını sağladıktan sonra kaldırtabilirsiniz.

Yorumlar (0)