Eğitim Kredilerinde Vade Süreleri Ne Kadardır?

Öğrenciler eğitim döneminde ortaya çıkan ihtiyaçlarını gidermek için eğitim kredisine başvurabilirler.

BANKALAR VE KREDİLER 09.10.2017, 18:17
Eğitim Kredilerinde Vade Süreleri Ne Kadardır?

Eğitim kredisi ile okul masrafları, dershane ücretleri, kayıt ücretleri gibi nakit gereksinimlerini giderebilirler. İhtiyaç kredi adı altında sunulan eğitim kredisini ister öğrenci isterse de veli çekebilir. Eğer öğrencinin aylık düzenli bir geliri var ise banka öğrenciye eğitim kredisi verecektir. Ama öğrencinin düzenli bir gelir yok ise o zaman belirli şartlar devreye giderecektir. Bunun yerine öğrenci veliside eğitim kredisi talebinde bulunabilir. Bunun için bankaya öğrenci belgesi ya da fatura ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Öğrencinin bir geliri yok ise o halde bankaya aylık geliri yüksek bir kefil gösterildiği takdirde banka incelemeler sonucu eğitim kredisi verebilir. Ya da kişinin göstereceği bir teminat ile de bu durum çözülebilir. Eğitim kredisi için başvururken eğitim masraflarını ödemek koşuluyla başvurunuzu yapmalısınız. Bunun için bankaya öğrenim bedelini gösteren bir belge sunmanız gerekir. 

Eğitim kredisi mevzuat gereği en fazla 120 ay vadeye kadar vadelendirilebilir. Fakat bankalar eğitim kredisi için en fazla 36 ile 48 ay arası vade yapmaktadırlar. Bankalar arasında eğitim kredisi için 60 ay vade yapan bankalarda mevcut olabilir. Bunun için bankaların müşteri hizmetleri ile görüşme yapmak en sağlıklısı olacaktır. Eğitim kredisine başvuru yapmak için banka şubelerine giderek gerekli başvuru formunu ve belgeleri teslim ederek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Eğer eğitim kredisi için bankaya ipotek gösterme imkanınız var ise bu defa hem kredinin onaylanması süreci hem kredi üst limitinin de üzerinde bir kredi alma ihtimaliniz artmaktadır. Bu konuda bankalarla anlaşan eğitim kurumları vardır. Özel üniversiteler, kolejler gibi eğitim kurumları eğitim kredisi ile ilgili bankalarla anlaşma yapmaktadır. 

Eğitim kredisi başvuru belgeleri arasında kişinin nüfus cüzdanının fotokopisi, aylık net gelir belgesi, güncel adres bilgilerinin yer aldığı belge, okul tarafından verilen öğrenci belgesi ya da öğretim bedelini gösteren belge başvuru belgeleridir. Eğer eğitim kredisi talebinde bulunmak istiyorsanız bankaların bu konuda en fazla 36 ile 48 ay arasında vade yaptığını bilip bu çerçevede kredi talebinde bulunmalısınız. 

Yorumlar (0)