Ek Gelir Ve Kefil Gösterirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüksek oranda kredi almamızı gerektiren ev ve araç hatta arsa alımlarımızda  dikkat etmemiz gereken gelir seviyemizdir ; böyle bir kredi kullanımında gelirimizin % 45 lik oranını kredi geri ödemesi için kullanmamanız gerekir.

BANKALAR VE KREDİLER 04.10.2017, 10:47
Ek Gelir Ve Kefil Gösterirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu bütçe dengemiz açısından ciddi bir karardır bu  da yetmez büyük oranda kredi almaya niyet ettiğimizde kredi puanımız ve gelir bildirmemiz dışında banka bizden kefil ve ek gelir talep edebilir.

Kimler kefil olabilir ; kefil olarak göstereceğimiz kişi aile fertlerinden biri olacaksa geliri aile geliri olarak gösterilmemeli birlikte yaşıyor olsalarda aile içi gelir paylaşımında kendine ait bir geliri olmalı bunun dışında aile dışından bir kefil gösterilecekse kredi kullanan kişi ile aynı şehirde yaşıyor olmalı ve kredi puanı kredi kullanan kişinin puanı ile denklik sağlamalı tüm bu özellikler yerine getirildikten sonra bankanın kredi kullanacak kişiden istediği gelir gider ve kimlik bilgilerinin  birer örneğide kefil için hazırlanmalı ve başvuru bu şekilde yapılmalıdır.

Kredi borcu olan kefil olabilirmi ? düşük oranda kredi borcu olanlar ı bazı bankalar kefil olarak kabul edebilir ama tahsis edilecek kredi oranı gibi taşıt ya da konut kredisi ödeyen ve gelir düzeyi ikinci bir krediyi ödeyemeyecek durumda olan kişinin kefilliği kabul edilmez . Kefil seçerken dikkat edilecek hususlar olduğu gibi  kefil olan kişi de yükümlüküğünü bilmeli kredi ödenemediği takdirde tüm borçtan kendisi sorumlu olacağının yükümlülüğünü bilmesi gerektiğini anlatmak gerekir.

Ek gelir belgesi nereden alınır ? Ek gelir belgesi neyi gelir göstereceğiniz kararı ile başlar eğer kira geliriniz varsa emlak vergisinin ödendi belgesi ve kira kontratı ya da kiranın yattığı banka dekontu yeterlidir, bu belgeler banka ve vergi dairesinden alınabilir.

Ticari taksiniz varsa kendi üzerinize olan taksi ve ya iş makinesi ( gelir getiren yatırımınız ) ruhsat fotokopisi ve kiraya verdiğiniz kurumla ilgili sözleşme yeterli olacaktır . Ve ya ek gelir sağladığınız zirai anlamda ekilen tarlanız varsa onun tapusu ve değer tespiti belgesi ( üzerindeki ağaçlar değeri verdiği fındık ceviz vb ürünlerin bir yıl önceki satış belgeleri ) yeterlidir.

Ek gelir olarak gösterilen mülkler kredi kullanan kişinin üzerine kayıtlı olmalıdır.

Yorumlar (0)