Evimi İpotek Edip Konut Kredisi Alabilir Miyim?

Konut kredisi adından da anlaşılacağı üzere bankaların müşterilerine ev alabilmeleri için gerekli  miktarda verdikleri kredidir. Bu kredi neredeyse her bankada vardır ve bir çok ta çeşidi bulunmaktadır.

BANKALAR VE KREDİLER 06.10.2017, 17:40
Evimi İpotek Edip Konut Kredisi Alabilir Miyim?

Bunlardan bir kaçından bahsedecek olursak bunlar  normal konut kredisi ve ipotekli konut kredisidir bunların yanı sıra elbette daha bir çok kredi çeşidi daha bulunmaktadır. Konut kredisinin miktarı bankadan bankaya hatta alacağınız konut kredisine göre bile değişir. Örneğin ipotekli konut kredisi alacağınızı var sayalım. Bu krediyi alabilmek için herhangi bir malınızı ipotek altına aldırmalısınız. Örneğin bu eviniz olsun. Evinizi ipotek altına aldırıp yeni alacağınız ev için kredi çekeceksiniz diyelim. Bu demek oluyor ki banka size ait olan bir mala el koyuyor elbette bu durum siz aldığınız miktarı geri ödeyinceye kadar böyle olacaktır kredinizin geri ödemesi tamamlandıktan sonra eski evinizde yeni aldığınız ev de tamamı ile size aittir.

İpotekli konut kredisinde banka hiç bir kredi miktarı belirlemez. Kredi miktarını belirleyecek olan sizin ipotek altına aldırdığınız ve kredi çekmek istediğiniz evler tarafından belirlenir. Bu evlere banka tarafından bir ekspertiz gönderilir ve bu ekspertiz bir inceleme yapar. Yaptığı incelemenin sonunda sizin almak istediğiniz ve ipotek altına aldırdığınız evlere bir fiyat biçer ve belirlenen fiyata göre size banka bu tutarın yüzde sekseninden fazlasını tahsil eder. Her bankanın vade seçenekleri ve faiz oarnı farklıdır o yüzden bu konuda pek bir bilgi veremeyeceğiz ama eğer hali hazırda bir bankada hesabınız bulunuyorsa o bankadan kredi almanızı tavsiye ederiz bu sayede evrak işlemleri ile uğraşmaz ve daha karlı şekilde kredi çekebilirsiniz. 

Kredi Alabilmenin Şartları

Kredi alabilmeniz hatta başvuru yapabilmeniz için gerekli olan en önemli özellik elbette reşit olmanızdır. İkinci bir diğer gereklilik ise düzenli bir gelire sahip olmanızdır. Kişinin düzenli bir gelirinin olmaması durumunda banka ne yazık ki bu kişinin aldığı krediyi geri ödeyebileceğini düşünmez ve bu yüzden kredi vermemeyi tercih eder. Bu şartların yanı sıra daha bir çok şart daha bulunmaktadır.

Yorumlar (1)
Yasin 1 yıl önce
Ben araç alacam 45000 TL ihtiyacım var evimi hipotek gösterip 60 ay kredi cekebilirmiyim