Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks Kredi Notu neden önemlidir, kredi notunu yükseltmek için ne yapmak gerekir.

BANKALAR VE KREDİLER 18.09.2017, 20:29 08.02.2019, 16:50
Findeks Kredi Notu Nedir?

1990’lı yılların başında bireysel tüketimin ve ihtiyaçların artması ve bunun sonucu olarak bireysel kredi kullanma taleplerinin yoğunlaşmasıyla birlikte bankalar müşterilerinin kredi kullanabilir nitelikle olup olmadığını belirlemek üzere bir takım araştırmalar yapmak durumunda kalmış, hatta bu kredi taleplerini  değerlendirebilecekleri bir sisteme ihtiyaç duymuştur. Kredi riskinin minimize edilmesi ya da tamamen ortadan kaldırılmasının öneminin anlaşılmasıyla bankalar kredi riskini yönetme konusunda daha da hassaslaşmıştır. Ortaya çıkan bu durum dahilinde Bankalar Kanunu’nda yapılan bir değişiklikle  bireysel kredi bilgilerinin bankalar arasında paylaşımına, kontrolüne ve takibine izin veren bir hüküm eklenmiş ve bu amaçla1995 yılında Kredi Kayıt Bürosu Anonim Şirketi (KKB) kurulmuştur. İhtiyaçların çeşitlenmesi ve bireylerin tüketimlerinin farklılaşmasıyla birlikte bankaların her bir kredi talebi için ayrı ayrı istihbarat yaparak değerlendirilmesindeki  zorluğu göz önüne alan KKB, tüketicilerin risk raporlarını çıkarmak ve belirlenen kriterler üzerinden bireylere kredi notu vermek amacıyla 2013 yılında Findeks’i kurmuştur.

Findeks Kredi Notuna Neden İhtiyaç Vardır?

Findeks bir takım kriterleri gözönüne alarak her bir birey için Findeks Kredi Notu vermektedir. Bireysel kredi kullanmak isteyeyip bankalara yaptığınız başvurularda bankanın ilk baktığı şey Findeks tarafından verilen bu Findeks Kredi Notudur. Bir çeşit finansal itibar ibresi olan Findeks Kredi Notu, bankadan kredi alıp alamayacağınızı göstermekle kalmaz, alabileceğiniz kredinin miktarını ve faizini de belirleyebilir.

Findeks Kredi Notunuz, açık olan ya da son 5 yıl içinde kapatmış olduğunuz tüketici kredinize, konut kredinize, taşıt kredinize, kredili mevduat hesaplarınıza ya da kredi kartınıza ait detaylı ödeme bilgilerinizin değerlendirilmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Finansal bir karne niteliğindeki Findeks Kredi Notunuzu etkileyen bilgiler ekseriya günlük güncellenmekle birlikte, nadiren de olsa güncelleme sıklığı değişebilmektedir.

Findeks Kredi Not Skalası Nasıldır?

Findeks Kredi Notu’nda puanlama 5 kategoride ve 0 – 1900 arasında yapılmaktadır. Findeks Kredi Notunuz 0- 699 puan aralığındaysa çok riskli, 700-1099 puan aralığındaysa orta riskli, 1100- 1499 puan aralığındaysa az riskli gruba girersiniz. Eğer puanınız 1500- 1699 aralığında ise iyi , 1700 ile 1900 aralığında ise çok iyi grup kategorisindesiniz demektir. Kredi notunuzun 1100 ve üstü olması ise kredi almanızı kolaylaştırmakta, notunuz yükseldikçe kredi itibarınız da artmaktadır.

Kredi kullandıktan sonra ödemelerinizi vaktinde ve tam olarak yapmanız, kredi kartı borçlarınınızı aksatmamanız Findeks Kredi Notu’nuzun yükselmesini sağlayacağından kredi borçlarınızı düzenli ödemeye dikkat etmeniz önem taşımaktadır.

Yorumlar (0)