Hangi Arsalar Krediye Uygun?

Her geçen yıl yeni bir yatırım aracı ortaya çıkmakla birlikte, ülkemizde gayrimenkul hala en fazla tercih edilen yatırım araçlarındandır.

BANKALAR VE KREDİLER 29.09.2017, 14:36
Hangi Arsalar Krediye Uygun?

Yatırım deyince hemen akla ev, arsa ve tarla gibi gayrimenkullerin alımı gelir. Büyük şehirlerde göç vb nedenlerle hızla artan nüfus ve şehirlerin çevreye hızla doğru yayılma durumuda kalması, şehrin genişlediği bölgelerdeki arsaların değerini bir haylice artırarak, arsa sahiplerine ciddi kazançlar sağlamıştır. Büyük şehirlerde yaşanan bu değer artışları, paralarını gayrimenkulde değerlendiren yatırımcıların ilgisinin konutlardan ziyade arsalara kaymasına neden olmuştur. İlerisini düşünen pek çok kişi içinde bulunduğu ekonomik şartları olabildiğince zorlayarak, arsa yatırımı yapmaya başlamıştır. Arsalara olan bu yoğun ilgi bankacılık sektörünün de gözünden kaçmamıştır. Arsa almak isteyen yatırımcılar için “Arsa Kredi” adında kredi ürünlerini sunmaya başlayan bankaların sayısı her geçen yıl artmıştır.

Arsa Kredisinin Şartları

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa gibi büyük şehirlerde, bundan 5-6 yıl öncesine kadar şehrin bir haylice dışında kalan arsalar günümüzde yerini büyük konsept sitelere ve alışveriş merkezlerine bırakmıştır.  Çok kısa bir süre zarfında imara açılan bu arsalar sahiplerine kaydadeğer bir kazanç sunmuştur.

Bu ayrıntıyı gözden kaçırmayan bankalar da, daha kısa bir zaman dilimde değerlenecekleri düşüncesiyle, imarlı arsalara ya da imara açılması beklenen arsalara kredi vermeyi tercih etmekte, bu arsalar için kullandırılan kredilerin daha sağlam olduklarını düşünmektedir. Tarla niteliğinde, henüz imarın geçmediği arsalar içinse kredi kullandırımına pek sıcak bakılmamaktadır. O nedenle, kafanızda almayı planladığınız bir arsa varsa ve bu arsanın finansmanında eksiğiniz bulunuyorsa bankalardan kredi çekmek için rutin kredi şartlarının yanısıra bir takım şartlara daha dikkat etmeniz ve bu şartlara hazırlıklı olmanız gerekmektedir.

-Almayı planladığınız arsanın imarlı olması ve belediye sınırlarında bulunması, kredi kullanabilmenizi kolaylaştıracak bir unsurdur.

-Eğer almayı düşündüğünüz arsa imarlı değilse, bankalar büyük bir olasılıkla bu arsa için kredi kullandırırken varsa başka bir gayrimenkulünüzü de teminat altına almak isteyecek, kredi kullanımınız zora girebilecektir.

-Her durumda banka, kredinin geri ödenmeme riskine karşı kendisini korumak için arsalara ipotek koyacaktır.

-Arsaların nakde dönüşebilmeleri biraz zaman alabildiğinden bazı bankalar arsa kredisi kullandırırken riskin minimize edilmesi adına kefil isteyebilecektir.

Arsa Kredisini Kullandıran Bankalar

Ülkemizde, arsa alımı için kullandırılan krediler, konut alımı için kullandırılan kredilere kıyasla çok daha azdır. Türkiye’de arsa kredisi kullandıran bankaların sayısı artmakla birlikte hali hazırda bu krediyi kullandıran sadece 7 banka bulunmaktadır. Alfabetik sıraya göre bu bankalar: Albaraka Türk, Şekerbank, TEB, Türkiye Finans Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkilye Ziraat Bankası’dır.

Arsa Kredisi kullandırımı ile ilgili her bankanın kendine özgü bir uygulaması olabileceğinden detaylı bilgi için kredi kullanmak istediğiniz banka ile yüz yüze görüşmeniz daha uygun olacaktır.

Yorumlar (0)