19 Eylül 2017 Salı 16:36
IBAN Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Bankacılıkta para transferlerinin hatasız, daha hızlı ve düşük maliyetle yapılabilmesini teminen müşteri hesaplarının belli bir standarda göre düzenlenmesi gerekmiştir.  2000’li yıllarında başında ilk olarak Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde bu hesap numaralarına bir standart getirilmesi için çalışmalar yapılmış ve nihayetinde IBANInternational Bank Account Number (Uluslararası Banka Hesap Numarası) adı verilen uluslararası işlemlerde de kullanılabilecek banka hesap numarası standardı geliştirilmiştir.

Türkiye’de IBAN ile ilgili çalışmalar ise  2003 yılında başlatılarak kullanılacak standard belirlenmiş ve belirlenmiş bu IBAN standartları 30 Mayıs 2005 tarihi itibariyle dönemin ilgili uluslararası otoriteye bildirilmiştir. Bu aşamadan sonra Türkiye’de de IBAN kullanımına kademeli olarak geçilerek bu süreç zarfında Türk bankalarının gereken altyapı hazırlıkları yapmasına fırsat tanınmıştır. 1 Eylül 2005 tarihinde ise IBAN kullanımı Türkiye’de yürürlüğe girmiştir. Uluslararası Banka Hesap Numarası (IBAN) hakkında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayınlanan tebliğlere istinaden 10 Ekim 2008 tarihinden itibaren bankalara, müşteri hesapları için IBAN üretme ve bunları hesap sahiplerine bildirme zorunluluğu; 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren ise bankaların müşterilerine verdikleri ve üstünde hesap numarası olan bütün belgelerde IBAN belirtme zorunluluğu getirilmiştir. Yine aynı tarihten itibaren Avrupa Birliği ülkelerine, Lihtenştayn, İzlanda ve Norveç’e yapılan para transferlerinde IBAN kullanma mecburiyeti getirilmiştir.

IBAN Nasıl Oluşturulur?

Yapılan standardizasyon çalışmaları sonucundan IBAN’ın rakam ve harfler içeren en çok 34 karakterden oluşan bir dizilim olmasına karar verilmiştir. Her hesap için sadece bir tek IBAN olabilirmektedir. Türkiye’deki IBAN 26 karakterden oluşurken, yurtdışındaki bazı ülkelerde IBAN’ın içerdiği karakter sayısı farklılık göstermektedir. Örneğin Almanya’da IBAN 22 karakterden, Fransa’da 27 karakterden, İngiltere’de 22 karakterden, Belçika’da ise 16 karakterden oluşmaktadır.

Türkiye’de 26 karakterden oluşan IBAN dizilimi aşağıdaki şekildedir.

Ülke Kodu (2 hane) -  Kontrol Kodu (2 hane)-  Banka Kodu (5 hane) -  Rezerv Kodu  (1 hane) -  Müşteri Hesap Numarası (16 hane). Örneğin TR00 - 00001 – 0 – 0000001111111111

IBAN’da müşterinin bankasının adı, hesabının ait olduğu banka şubesi ve hesap numara bilgilerinin hepsi bulunmaktadır. Hem TL hem de döviz hesaplarına ayrı ayrı IBAN verilmektedir.

IBAN’ın Sağladığı Faydalar Nelerdir?

IBAN kullanımı, para transferlerinin çok daha hızlı yapılmasını sağlamakla birlikte bu transferlerin yanlış kişilere gitmesini de engellemekte ve doğru alıcıya hatasız olarak ulaşmasını temin etmektedir. IBAN numarası bankalarda doğrulanıp alıcı adıyla otomatik olarak eşleştikten sonra hesaba geçtiğinden yanlış transferlerin önüne geçmektedir. Hatalı gönderim, bekleme süresi vb nedeniyle ortaya çıkan operasyon maliyetlerinin de düşürülmesine fayda sağlamaktadır. Bunun yanısıra kara paranın aklanması ve terörün finansmanı ile ilgili suçlarla mücadele etmekle görevli birimlerin para takibini kolaylaştırarak bu tür mali suçlarla mücadeleyi daha etkin bir hale getirmektedir.

Hesabınıza Ait IBAN’ı Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Tarafınıza yapılacak para transferlerinin hatasız olarak zamanında size ulaşmasını istiyorsanız hesap numaranıza ait IBAN’ı göndericiye tam ve doğru biçimde bildirmeniz gerekmektedir. IBAN’nınızı isterseniz hesabınızın olduğu banka şubesine giderek öğrenebilirsiniz. Eğer şubeye gidecek zamanınız yoksa bankanızın çağrı merkezi veya bankanızın internet bankacılığı aracılığı ile IBAN’nınız hakkında bilgi alabilirsiniz.

Kamu Personeli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.