İkinci Ev Kredisi Alabilir Miyim, Kredinin Üstüne Kredi Çekilir Mi?

Günümüzde ev sahibi olmak isteyen kişilerin büyük bir bölümü konut kredisi kullanarak ev sahibi olma yöntemini tercih ederken bu alanda merak edilen sorulardan biri de "ikinci ev kredisi alabilir miyim, 2 kez konut kredisi çekebilir miyim?" sorusudur.

BANKALAR VE KREDİLER 18.09.2017, 22:41
İkinci Ev Kredisi Alabilir Miyim, Kredinin Üstüne Kredi Çekilir Mi?

Öncelikle bilinmelidir ki bankalar için önemli olan kişinin kullandığı kredi sayısı değil kişinin kullandığı toplam kredili ürünlerin toplam tutarı olan kredi risk limitidir. Her kişinin belirli bir kredi risk limiti bulunmakta olup bu limit dahilinde bankalardan kredili ürünleri kullanmanıza izin verilir. 

Kredinin Üstüne Kredi Çekilir Mi?

Bazı kişilere bankalar farklı olarak 7-8  kredi dahi kullandırırken bazı kişilere ise tek bir kredinin kullanımına dahi izin verilmemektedir. Burada bankaların önemli önceliği kişinin kullandığı kredilerin sayısı değil kullandığı kredilerin toplam tutarı ve bu tutarın aylık gelir tutarı ile kredi not ortalamasına olan orantılamasıdır. Bankalar aylık gelire göre kredi hesaplama işlemi yapmakta olup maaşa göre kredi hesaplama yapılarak kişinin kredi başvurusu sonuçlandırılmaktadır.

Yani önemli olan kredi başvuru sayısı değil kredi için başvurulan toplam limittir. Her bankanın uyguladığı sınır farklı olmakla beraber genelde bankalar tarafından uygulanan sınır maaşın yarısı kadardır. Yani 2 bin lira maaş ile çalışan ya da maaş bordrosunda maaşı 2 bin lira görünen bir kişi en fazla aylık ödemesi bin liraya kadar olan krediler için onay alabilir. Bu kişi daha önce ihtiyaç kredisi kullandıysa ve bu kredinin aylık ödemesi 300 lira ise bu tutarda düşülerek hesaplama yapılmalıdır. Yani rakam bin lira olarak değilde 700 lira olarak temel alınır. 

Konut kredisi hesaplaması yapılırken ise bu durumda sadece kişinin geliri hesaplamada kullanılmaz. İhtiyaç kredisi hesaplama ve taşıt kredisi hesaplama işlemlerinden farklı olarak konut kredisi hesaplaması yapılırken kişinin aylık geliri yerine hane halkı geliri hesaplamada dikkate alınır. Yani aynı ikamet adresinde yaşayan herkesin toplam geliri dikkate alınır. Konut kredisi başvuru formu dolduran kişinin yanı sıra o evde yaşayan eşi, çocuğu, annesi ve babası gibi kişilerin de aynı adreste ikamet etmeleri şartı ile gelirleri hesaplamaya dahil edilir. Bu sayede daha yüksek konut kredisi çekme şansı tanınmış olur. 

Yorumlar (0)