Kara Listeden Çıkmak İçin Ne Yapmak Gerekli?

Günümüzde yaşam refah seviyesi yükseldikçe insanlar hayatlarını idam ettirecek alternatif yollar aramaktadır.

BANKALAR VE KREDİLER 05.10.2017, 12:09
Kara Listeden Çıkmak İçin Ne Yapmak Gerekli?

Bu alternatif yolların neticesini ise tabiki bankacılık sektörüne de yansımıştır. Bankacılık sektörü insanların ihtiyaçlarını dikkate alarak günden güne büyümekte ve her gün bir yenilik ile gelişmektedir. Ayrıca artan banka sayısı müşterilerin daha fazla alternatife odaklanmasını sağlamıştır.

Müşteriler, hangi bankayı neden seçmelidirler?

Yukarıda da belirttiğimiz şekilde bir ihtiyaçtan doğan ve gelişen bankacılık sektöründe eskiye nazaran müşteriler ve işletmeler bazında birçok alternatif bulunmaktadır. Müşteri hayatını daha iyi kılmak için yaptığı bu başvuru oldukça önemli bir niteliğe sahip olmaktadır. Çünkü bankadan alınan en küçük bir yardım veya para yardımı bile geri ödenmesi gereken bir borç olduğu unutulmamalıdr. Bu yüzden müşteriler kredi veya benzeri işlerini hallederken birçok bankanın kredi alternatiflerini iyi bir şekilde gözlemlemiş olması gerekir. Öncelikle müşterilerin ilk tercihi tabiki yüksek olmayan yani düşük faizli bankalardan yana olmalıdır. Bu hususta bankaların faiz oranları tek tek incelenmelidir. Ayrıca kredi çekmek istediğinizde yapacak olduğunuz düşük faiz oranlı kredileri daha kolay geri ödeyebileceğinizi aklınızdan çıkarmamalısınız.

Kara listeye dikkat etmelisiniz

Öncelikle neden dikkat etmeniz gerektiğinden ziyade bu kavramın ne olduğunu açıklayalım. Kara liste bankaların müşteri sabıka kaydı diyebiliriz sanırım. Bankalardan kredi başvurusunda bulunduğunuz da bankalar sizin başvurunuzu kabul etmeden önce sizin kara listede olup olmadığınızı kontrol eder. Kara liste ise en basit tabiri kişilerin geri ödemeli olarak aldıkları kredi başvurularını geri ödeme durumları. Yani düzenli mi ya da aksatılmış mı diye. Eğer aksattığınız ödemeleriniz varsa ne yazık ki kara listede yer alıyorsunuz anlamına gelir.

Peki kara listeden çıkmak için ne yapmalısınız?

En basit formül kesinlikle yaptığınız harcamalarınıza dikkat etmenizden geçmekte. Aynı zamana aldığınız borçları hemen hızlı bir şekilde bitirmeye özen göstermelisiniz. Bir alternatif yol olarak da ilgili bankaya kara listeden çıkmak istediğinize dair dilekçe sunmanız. Veya kredi notunuzu yükseltme alternatiflerini dikkatle incelemeniz gerekmektedir. Kredi notunu yükseltme hakkında ise bir örnek verebiliriz. Eğer bankaların yaptığı tüm o zorlu dayatmaları aşabilirseniz, basit bir kredi kartı ve bu karta ait ödemeleri zamanında ve hızlı yapmanız sebebi ile kara listeden çıkabilirsiniz.

Yorumlar (0)