KOBİ Kredisi Başvuru ve Onaylanma Süreci

Küçük ve orta boy işletmeler anlamına gelen KOBİ'ler için işletmelerini büyütme fırsatı veren KOBİ Kredisi sadece işletme adına kullanılabilir bir kredi türüdür.

BANKALAR VE KREDİLER 10.10.2017, 11:50
KOBİ Kredisi Başvuru ve Onaylanma Süreci

Bankalar kobiler için ihtiyaç türüne göre değişen iki farklı kredi fırsatı sunmaktadır.

Nakdi kredi

Nakit ihtiyacı durumunda bankaların kobilerin sermayesini ve büyümesini destekklediği bir kredi türüdür. Bu kredi türü genelede kısa vade için kullanılır.

Gayrinakdi kredi

Bankaların sağladığı teminat mektubu ile gerçekleştirilen bu kredi türü işletmecilere yüklü müktarda mal alınımı, yeni bir bayilik başvurusu veya üretim için kullanılacak makine temini için kullanılır.

1- KOBİ Kredi Başvurusu

Ticari kredi birimi ve bu krediye neden ihtiyaç duyulduğu banka tarafına bildirilerek süreç başlatılmış olur. Daha sonra banka yetkilisi ile birlikte ödeme planı, kredi türü, miktarı ve vadesi belirlenir. Başvuru süreci bu şekilde tamamlanmış olur ve değerlendirme sürecini başlatmış olursunuz.

2- KOBİ Kredi Değerlendirme ve Onaylanma Süresi

İşletmeniz ile ilgili verileri göz önüne alan bankanız onay sürecinde bu verilere göre karar vermektedir. KOBİ kredisi ticari niteliği taşıdığı için işletmenizin vergi levhasının bulunması gerekmektedir. Bununla sınırlı olmayan gereklilikler; vergi levhasında karın görünmesi ve işletmenizin en azından 1 yıllık olması gerekiyor. Risk faktörü göz önüne alındığında genellikle kısa vadeli krediler kullanılır. Uzun vadesi olan krediler için bankanız sizden teminat istemek durumundadır. Tabii ki bu sürecin ilerlemesinin bağlı olduğu diğer bir husus da işletme sahibinin kredi notudur. Eğer bir veya bikaç ortaklı işletme sahibi iseniz bütün ortakların kredi onayı gerekecektir ve her ortağın ökredi sicili kontrol edilecektir. Eğer ki ortakların birinin bile kredi notunda ya da onayında sıkıntı yaratabilecek bir durum var ise kredi değerlendirme ve onay süreci de sıkıntıya girecektir.

Kredi değerlendirmeden sonra olumlu yanıt alındığında kredi onay süreci için bankanızın istediği bütün belgeleri doğru ve eksiksiz bir şekilde toplamanız gerekmektedir. Kredi onayı yapıldıktan sonra kredinin tutarı ve nasıl ödeneceği banka yetkilisi ile kararlaştırılacaktır. Bankanızın sizden teminat istemesi olası bir durumdur.

Yorumlar (0)