Konut Kredisi Faiz İndirimi Yapılmadı, 2018 Eylül Konut Satış Rakamları Düştü!

Temmuz ayından bu yana beklenen konut kredisi faiz indirimi müjdesi bir türlü gelmek bilmiyor. Vatandaş beklemede kalmayı tercih edince konut satış rakamları düşmeye başladı...

BANKALAR VE KREDİLER 19.10.2018, 15:35
Konut Kredisi Faiz İndirimi Yapılmadı, 2018 Eylül Konut Satış Rakamları Düştü!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Eylül ayı 2018 konut satış rakamları düştü. 

Geçen senenin konut satış rakamlarına oranla bu sene Eylül ayında konut satışları yüzde 9,2 oranında gerileyerek 127 bin 327 adet olarak kayıtlara geçti. 

İpotekli Konut Satışları Dibi Gördü 

Konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyen kişileri kapsayan ipotekli konut satışı rakamları ise adeta dibi gördü. 2017 Eylül dönemine göre oranla ipotekli konut satışları yüzde 72 oranında azalış gösterdi. Türkiye'de Eylül 2018 döneminde sadece 11 bin 330 adet ipotekli konut satışı yapıldı. 

En çok ipotekli konut satılan ilimiz İstanbul olurken İstanbul'da 2018 yılının Eylül ayı döneminde toplamda 1.863 adet ipotekli konut satıldı. İpotekli konut satış rakamlarının bu kadar fazla gerilemesindeki en büyük neden ise yükselen konut kredisi faiz oranları olarak gösteriliyor. 

Konut Kredisi Faiz İndirimi Yapılacak Mı?

Daha önce konu hakkındaki en yetkili iki isim olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum İle Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak vatandaşın talebinin farkında olduklarını ve konu hakkında çalışma yaptıklarını söylemişlerdi ancak Ekim ayının sonuna yaklaşılmasına rağmen hala konut kredisi faiz indirimi yapılmadı. 

Konut kredisi faiz indirimi yapılmadığı gibi faiz indirimin yapılıp yapılmayacağı konusunda da açıklama yapılmadığı için hala faiz indirimi yapılacak beklentisi içerisinde olan kişiler konut alımlarını erteliyor. Bu da konut satış rakamlarında düşüşe neden oluyor. 

Kamupersoneli.net 

Yorumlar (1)
nsh 1 yıl önce
Yeter ilan yeter illaki hırsızlık veya harama mi elimizi uzaTalim. Verdiğiniz asgari ücret 650 tl kiradayim. Ev sahibi evi satacak bizi çıkartıyor. Ben ne yapayım çoluk çocukla. Yok ulan yok para yok. Bizim devletimiz bizim dışında herkesi görüyor her ülkeye yardım ediyor. Asıl bizi görün bizi