Konut Kredisi Ödemelerini Ertelemek veya Dondurmak Mümkün mü?

Konut almayı düşünüyorsanız öncelikle nerede almak istediğinize, evin büyüklüğünün ihtiyacınız doğrultusunda ne kadar olması gerektiğine ve fiyatının bütçenize uygunluğuna bakarsınız.

BANKALAR VE KREDİLER 21.10.2017, 11:11
Konut Kredisi Ödemelerini Ertelemek veya Dondurmak Mümkün mü?

Ev için bütçenizi ayarlarken belki de kredi kolaylıklarını araştırırsınız. Bütçenizin yetmediği kısım için konut kredisi kullanmak istiyorsanız da ödemeniz gereken aylık taksitleri, bu taksitlerin bütçenizi ne ölçüde etkileyeceğini, bu ödemelerinizin sürdürülebilir olup olmadığını da değerlendirmeniz en az ev seçiminiz kadar önem taşımaktadır. Zira bazı hallerde, size büyük bir yük getirecek kredi yükümlüğü altına girmeniz hayatınızı bir haylice zorlaştırabilir.

Konut Kredisi Kullanırken Taksit Ödemelerinizin Planlanması

Konut kredisiyle bir ev alırken günlük yaşantınızı çok fazla etkileyecek, bazı temel ihtiyaçlarınız da ciddi bir kısıntıya neden olacak kredi yükümlülüğüne girmeden önce çok iyi düşünmelisiniz. Elinizdeki birikimi göz önüne alarak, bankadan ne kadar krediyi hangi vadeyle çekmeniz halinde kolaylıkla ödeyebileceğinizi, varsa taksit erteleme, balon ödeme, artan taksit, azalan taksit vb gibi geri ödeme kolaylıklarını değerlendirmeniz ev sahibi olurken size daha büyük bir konfor sağlayacaktır.

Elinizdeki birikiminizi, düzenli nakit akışlarınızı, varsa ikramiye, prim ve temettü gibi ara ödemelerinizi veya elinize geçmesini beklediğiniz diğer girdileri hesap ederek bankanın size sunduğunu ödeme planlarından birini seçmeniz, kredi taksitlerinizi öderken temerrüde düşme riskinizi minimize edecektir.

Konut Kredisinde Gecikme Halinde Banka Uygulamaları

6 Mart 2007 tarihi itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Mortgage Kanunu’na göre bankalar konut kredisi kullandırdıkları evi teminat saikiyle ipoteğe almaktadır. Bu durum da, bankalara belli bir dönem geri ödemenin yapılmaması yani kredi taksitlerinin aksatılması halinde evi satıp kredinin tasfiyesi yoluna gitme hakkı tanımaktadır. Bu tür bir sıkıntıya düşmemeniz yani evinizin icra yoluyla ya da banka tarafından satılıp borcunuzun tasfiyesi riskini yaşamamanız için, kredi sürecinin başından kredi tutarı ve geri ödemelerini iyi planlamanız lazımdır.

Bankalar konut kredi taksidinizi 1 ay ödememeniz durumunda gecikmeden itibaren 5 işgünü içinde size gecikmenizi hatırlatır bir ihbarname gönderir. Alınan ihbarnameye rağmen borcunuzu ödemez ve bir sonraki taksidi de aksatırsanız yani iki kez üst üste borcunuzu ödemez iseniz bankanız tüm borcunuzu kapatmanızı talep edebilecektir. Banka yine bu durumu size bildirir ve size kredinin taksitlerinin acilen ödenmesi için 1 ay daha müddet verir. Eğer ki bu 1 aylık sürenin sonunda da (toplamda 90 günlük bir süre) kredinizi ödememiş iseniz ya da bankayla yeniden yapılandırma hususunda bir anlaşmaya varmamışsanız banka evinizi satışa çıkararak veya İcra- İflas Kanununa göre icraya giderek borcunuzun tahsiline çalışır. Tüm bu tatsızlıkların yaşanmaması için de kredinin erteleme veya ara ödeme gibi kolaylıklarını bilmeniz önem taşır.

Kredi Geri Ödeme Kolaylıkları

Evinizin alım döneminde ekstra masraflar çıkabileceğini düşünerek, bu masraflar için ayırdığınız bir bütçe yoksa bankadan kredi geri ödemelerinizin 3 ay ertelemeli olarak başlatılıp başlatılamayacağını mutlaka öğrenmelisiniz. Yeni evinizin dekorasyonu, tapu masrafları, emlakçı komisyonu vb gibi ödemeler nedeniyle sıkışık olacağınız bir durumda konut kredisi taksitlerinin belli bir süreden sonra başlaması sizi bir nebze rahatlatacaktır.

Düzenli nakit akışlarınızın yanısıra, elinize belirli dönemlerde ara nakit girişleri oluyorsa bu da geri ödemelerinizi planlarken kullanabileceğiniz ve kredi yükünüzü hafifletecek unsurlardandır. Ara ödemeli veya balon ödemeli gibi seçenekler sunuluyorsa, alacağınız ara ödeme tarihlerine göre geri ödeme planınızı düzenlemelisiniz.

Diğer taraftan bankalar genellikle kredinin dondurulması işlemine sıcak bakmazlar, bunun yerine kredinizi yeniden yapılandırmayı tercih ederler. Ne var ki bazı olağanüstü durumlarda bankalar ilgili genel müdürlük birimlerinin onayıyla çok istinai olarak kredinin dondurulmasına onay verebilir.

Yorumlar (0)