Kredi Başvurusu Yapacakların Mutlaka Dikkat Etmesi Gereken 10 Nokta

Kredi başvurusu yapılırken dikkat edilmesi ve doğru tercih yapılması için gereken birçok konu vardır.

Kredi Başvurusu Yapacakların Mutlaka Dikkat Etmesi Gereken 10 Nokta

1. Gelir Durumuna Bağlı Olarak Kredi Miktarı Seçimi

Kredi başvurusu yapılırken aylık toplam gelirin en fazla yarısı kadar olacak şekilde taksit miktarı belirlenmeli ve bu taksitle ödeme yapılabilecek miktar seçilmelidir. Bu miktar belirlendikten sonra oluşan vadeye göre ne kadar kredi alınabileceği hesaplanabilir.

2. Tutar Belirlenmesi

Kredi başvurusu gerçekleştirilmeden önce gerekli olan kredi tutarını net olarak tespiti gereklidir. Genel olarak bankalarda tür ve vade oranları aynı olmaktadır.

3. Vade Seçeneklerini Gözden Geçirmek

Kredi türüne göre yasal olarak seçilecek vadeler değişiklik gösterir Bireysel krediler için yasal olarak vadeler konut kredisinde 360 ay, ihtiyaç ve taşıt kredisinde 48 ay olarak belirlenmiştir. Çekilecek kredinin tutarı net olarak belirlendikten sonra dosya masrafı, ekspertiz harcaması ve bazı ek maliyetleri katarak hesaplama yapmak gereklidir. Daha sonra vade seçeneklerine göre tercih yapılabilmektedir.

4. Kredi Maliyet Oranları Önemli

Kredi başvurusu yapmadan önce farklı bankalardan teklifleri inceleyerek karşılaştırmak doğru tercih için önemlidir. Bu durum kredi maliyetinde ciddi kazançlar sağlayabilmektedir. Karşılaştırma yapılırken dikkat edilmesi gereken konu bankaları incelerken faiz oranı üzerinden değil, kredi sürecinde yapılacak bütün masrafların faiz oranına dahil edildiği ve kredi maliyet oranı bakımından karşılaştırmaktır.

5. Doğru Kredi Türü Seçimi

Seçilecek kredi türünü istek ve kazanca göre karlı olanı tercih ederek kredi başvurusu yapmak mümkündür.

6. Planlı Ödeme Tespiti

Ödeme planını önceden hazırlamak hem bütçeye göre ve doğru hareket edebilmek için hem de bankaya göre değil size uygun düzenli bir işleyiş sağlanması için önemlidir.

7. Masraf Miktarı Hesaplanması

Bankalar bireysel kredilerde binde 5 oranında yasal olarak masraf alabilir. Dosya masrafı dışında zorunlu olan ekspertiz, ipotek ve sigorta masraflarını göz önünde bulundurarak tercih yapılmalıdır.

8. Teminatlara Dikkat Edilmeli

Kredi başvurusu yaparken bankaya sunulabilecek teminatların önceden belirlenmesi önemlidir.

9. Ödemelerde Oluşabilecek Ek Masraflar

Kredi ödemesinde aksaklıklar yaşamamak için ek masrafların ortaya çıkarak taksitlerin artabileceği düşünülerek hareket edilmelidir.

10. Çok Sayıda Banka ile Görüşmek

Kredi başvurusunda doğru ve avantajlı tercih oluşturulması için çok sayıda bankayla görüşme sağlayarak teklif almak önemlidir.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE