Kredi Borcu Ödenmediği Zaman Ne Kadar Faiz Uygulanır?

Kredi borçları iki ay süre ile ödenmediği durumlarda banka size mevcut borcunuzu ödemeniz için 1 aylık bir ek süre tanır.

BANKALAR VE KREDİLER 10.10.2017, 17:26
Kredi Borcu Ödenmediği Zaman Ne Kadar Faiz Uygulanır?

Toplamda bu üç aylık gecikme durumunda banka sizin için yasal takip sürecini başlatır.

Peki Banka Mevcut Borca Ne Kadar Faiz Uygulamasına Gider?

Üç aylık borcun gecikme sürecinden sonra başlayan yasal takip süreci dahil geç ödenen borca kullanılan kredi tutarının en fazla yüzde 30 fazlası kadar gecikme faizi uygulanır. Başka bir deyişle aylık yüzde 1 faiz ile kredi kullanımınız var ise aylık en fazla yüzde 1,30 faiz ile kredi borcunuz yeniden hesaplanır. Bu gecikme faizi ile yeniden hesaplanan kredi borcu tekrar ödenmezse en başta çekilen kredi tutarı üzerinden bir hesaplanma yapılır. gecikme faizi üzerinden tekrar faiz uygulanamaz.

Yasal Takip Sürecinden Sonra Ödenmeyen Borçlar İçin Ne Yapılabilir?

Kredi borcunuzun temininde aksama olması durumunda öncelikle kredi notunuz düşecek ve hatta kara listeye alınmanız çok büyük olasılıktır. Bankanız ile orta noktada buluşma yolu ile kredi borcunuzu yapılandırmanız mümkündür. Ancak bu durumda bankanız bütün ipleri elinde tutar ve mevcut borcunuz için bir ödeme planı hazırlar. Bu durumda yapmanız gereken bankanız ile anlaşmalı ve ödeyebileceğiniz bir ödeme planına olur vermelisiniz.

Başka bir seçenek ise başka bir bankadan çekeceğiniz kredi ile mevcut banknaya olan borcunuzu kapatmak ve yeni bankaya borçlanmaktır. Ancak kredi notunuzda ki bariz düşme sebebi yüzünden başka bankalardan da yeni kredi çekmeniz zor bir durum alacaktır.

Mevcut Kredi Borcu Ödenmediğinde Neler Yaşanabilir?

Üzerinize kayıtlı gayrimenkul veya araç bulunuyor ise banka bunlara el koyarak borcunuzu olabildiğince kısa sürede kapatmaya çalışacaktır. Ancak üzerinize kayıtlı araç veya gayrimenkul bulunmuyor ise haciz görevlileri temel ihtiyaç sayılan eşyalarınıza el koyamacaklardır. Bu durumda bankanızın maaşınızın belli bir kısmına el koymaya hakkı bulunmaktadır. Ancak tamamına el koyamaz tıpkı temel ihtiyaç sayılan eşyalar gibi bankanız maaşınızın tamamına el koyulamayacağını bilir ve buna göre hareket eder. Mevcut borcunuz kapatılana kadar maaşınızı bankanın belirlediği yüzde şeklinde alırsınız.

Yorumlar (0)