Kredi Dosya Masrafı Ücreti

Kredi ihtiyacınız doğduğunda, krediyi kullanacağınız bankaya gitmeden önce ilgili bankanın internet sitelerinden çekeceğiniz kredi oranını hesaplatarak faiz oranlarını ve aylık ödemelerinizi görebiliyor bütçenizi ve kendinizi buna hazırlayarak şubeye başvuruyorsunuz.

BANKALAR VE KREDİLER 10.10.2017, 18:09
Kredi Dosya Masrafı Ücreti

Bu başvuru esnasında şubenizin size kredi tahsisinde çıkarttığı tutar internet sitesinden çoğunlukla farklılık gösterir sebeini sorduğunuzda ise dosya masrafı diye bir cevap arıyorsunuz. Dosya masrafını ödemeden kredi kullanmanızı mümkün kılmayan bankalar dan bu  haksız yere alınan ve farklı kalemlerle zenginleştirilen dosya masrafı ücretini geri almanız mümkün. Peki ama nasıl talep edeceksiniz?

Dosya masrafı nasıl geri alınır?

Dosya masraflarınızı 10 yıl geri dönük olarak bankalardan isteme ve geri alma hakkınız mevcut ; birkaç farklı yolla bu işlemi gerçekleştirebilir ve sizden haksız yere alınmış bu masrafları geriye dönük faizleri ile birlikte tahsil edebilirsiniz.Dosya masrafının dışında yeni düzenlemeye göre merkez bankasının açıkladığı yüksek faiz oranı uygulanmış kredilerinizin faiz fazlasınıda talep edebiliyorsunuz.

Bankaların dosya masrafı ücreti dilekçe yazarak krediyi kullandığınız şube ve ya aynı bankanın herhangi bir şubesi ne vermenizle  geri alım ı mümkün olan bir işlemdir. Krediyi kullandığınız bankaya kredi kullandığınızı belirtir bir dilekçe yazarak dosya masraflarınızı geri istediğinizi beyan eden bir yazı örneği ile ve bu işlem sonucu bankanızın size geri ödemeyi yapacağı bilgisini almanız mümkünken bazı bankalar bu konuda daha katı davranarak tüketici hakları komisiyonuna başvurmanız gerektiğini bildirmektedir; eğer dosya masrafı tutarınız üç bin liranın altında ise komisiyona başvurmanız yeterli oluyor ve çok uzun olmayan bir süreçte sizden alınan dosya masrafları hesabınıza yatırılıyor.

Dosya masrafı geri alma sürecinde eğer masrafınız üç binlira nın üzerinde ise tüketici mahkemelerine başvurmanız gerekmektedir bu başvuru sürecinde mahkeme açılması ve bankanın itiraz süresinin olduğu göz önüne alınırsa işlem biraz daha uzun sürmekte fakat sonuçta haksız alınan ücret olduğu için size iadesi sağlanmaktadır.

Son düzenlemelere göre 23 ekim 2014 tarihinden önce kullandığınız kredilerin dosya masraflarının tamamını;  bu tarihten sonra kullanılan kredilerin dosya masraflarının ise binde beş  oranında yapılan  masraf kesintisinden kalan tutarı size iade edilmektedir.

Yorumlar (0)