Kredi Faiz Oranları Yükseldi Ama Bankaların Kredi Hacmi Artmaya Devam Ediyor

Bankaların kredi faiz oranları rekor seviyelere ulaşırken yükselen faiz oranlarına rağmen bankaların kredi hacimlerinde yükseliş yaşandı.

Kredi Faiz Oranları Yükseldi Ama Bankaların Kredi Hacmi Artmaya Devam Ediyor

Haftalık olarak açıklanan bankaların kredi hacmi raporuna göre geçen hafta bankaların kullandırmış olduğu kredilerde 93 milyar 628 milyon liralık artış yaşandı. 

Yaşanan bu artış ile beraber bankacılık sektörünün kredi hacmi 2 trilyon 772 milyar 47 milyon lira seviyesine çıkmış oldu. Konut kredisi faiz oranları rekor seviyelere çıkmasına rağmen konut kredisi kullanımı arttı. 

Tüketici Kredisi Tutarı Da Yükseldi! 

Kredi hacmi içerisinde yer alan tüketici kredileri rakamları da yükseliş gösterdi. Tüketici kredileri 108 milyon liralık bir yükseliş göstererek 420 milyar 538 milyon liraya çıktı. Yaşanan bu yükseliş içerisindeki en büyük pay konut kredisi paketlerine ait oldu. 

Konut kredisi kullanım tutarı 199 milyar 126 milyon lira olarak açıklandı. Taşıt kredisi kullanım tutarı 6 milyar 975 milyon lira olarak belirlenirken ihtiyaç kredisi tutarı ise 214 milyar 437 milyon lira olarak belirlendi. 

Açıklanan veriler kredi faiz oranları rekor seviyelere ulaşmasına rağmen insanların yine de maddi imkansızlar nedeni ile bankalardan finansal destek almaktan vazgeçmediklerini ortaya koydu. Özellikle de konut kredisi kullanım oranında yaşanan artış konut fiyatlarında yapılan indirimlere bağlanmış durumda. 

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2019, 01:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet
ahmet - 9 ay Önce

o zaman boşuna beklemeyelim bence bundan sonra zor düşer..