Kredi Faiz Oranlarına Yüzde 10 İndirim Nasıl Yapılacak?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak kredi faiz oranlarına yüzde 10 indirim yapılacağı müjdesini verdi. Peki, hangi kredilere yüzde 10 indirim yapılacak, yüksek faiz oranları ile kredi çekenler nasıl kredi faiz indirimi başvurusunda bulunacak?

BANKALAR VE KREDİLER 09.10.2018, 14:29
Kredi Faiz Oranlarına Yüzde 10 İndirim Nasıl Yapılacak?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak düzenlemiş olduğu Enflasyon ile Topyekün Mücadele Programı basın toplantısında çok önemli açıklamalarda bulundu. 

Gıda fiyatlarından, elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yıl sonuna kadar zam yapılmaması kararına kadar önemli çok sayıda açıklamada bulunan bakan Albayrak kredi kullanan kişilere de müjde verdi. 

1 Ağustos 2018 Tarihinden İtibaren Kredi Kullanan Kişilere % 10 İndirim Yapılacak

Bakan Albayrak bankaların yüksek kredi faiz oranları nedeni ile mağdur olan kişilere de sevindirici bir haber verdi ve 1 Ağustos 2018 tarihi de dahil olmak üzere bu tarihten itibaren bankalardan kredi kullanan kişilere yüzde 10 indirim yapılacağını söyledi. 

Bakan Albayrak açıklamasında "Bankalarda yeniden yapılandırma tavsiye kararı için tekrar teşekkür ederim. Kredi faizlerinde yüksek dalgalanmalara şahit olduk. Bu normalleşme sürecine bağlı olarak bankalarımızda enflasyonla mücadeleye destek vereceklerini açıkladılar. 1 Ağustos'tan itibaren geçerli olmak üzere kredi faizlerinde yüzde 10 indirim yapılacak." dedi. 

Kredi Faiz Oranlarına Yüzde 10 İndirim İçin Nasıl Başvuru Yapılacak?

Karar henüz çok yeni olduğu için bankalar tarafından şu anda yapılan başvurular kendilerine banka yönetimleri tarafından bu konuda bir talimat verilmediği için olumsuz olarak yanıtlanıyor. 

Kararın açıklanmasının ardından Kamupersoneli.net olarak sizler için konuyu araştırdık ve indirim hakkında bilgi almaki çin bankaları aradık. Banka görevlileri bugün için başlayan bir indirim bulunmadığını açıkladı. Ancak bankaların kendi içlerinde yapacakları yazışmalardan sonra sürecin şu şekilde işleyeceği tahmin ediliyor;

  • Bankalar kredi faiz indiriminden yararlanmak için uygun olan müşterilerinin listesini sistemleri üzerinden çıkaracak. 
  • Bu listede yer alan kişilere kullanmış oldukları krediler için yüzde 10 faiz indirimi yapılacak ve yeni kredi ödeme listesi oluşturulacak. 
  • Ardından kredi çeken kişi ile irtibata geçilecek ve yeni indirimli kredi geri ödeme takvimi üzerinden kredi ödemelerine devam edilecek. 

Kamupersoneli.net - Ankara 

Yorumlar (0)