banner731

Kredi Faizleri Düşecek Mi, Son Haberler ve Gelişmeler Neler?

Bankaların kredi faiz oranları son 3 aylık dönemde büyük bir hızla yükselirken döviz kurunda yaşanan düşüşün ardından bankaların kredi faiz oranları için indirim yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu.

BANKALAR VE KREDİLER 16.10.2018, 14:23 19.01.2019, 01:01
Kredi Faizleri Düşecek Mi, Son Haberler ve Gelişmeler Neler?

Özellikle de ev satın almak isteyen kişiler tarafından konut kredisi faiz oranı müjdesi beklenirken yeni araba satın almak isteyen kişilerde araç kredisi faiz indirimi müjdesi beklemeye devam ediyor. 

Bankaların kredi faiz oranları son aylarda rekor seviyelere varırken peş peşe yapılan açıklamalar ile kredi faiz oranlarında indirim yapılacağı beklentisi oluşmuştu. Peki, yaşanan son gelişmeler neler, konut kredisi faiz indirimi yapılacak mı, kredi faiz oranları düşecek mi?

Hükümetin Çalışmaları Devam Ediyor 

Hükümet özellikle de yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile durma noktasına gelen konut satışlarını arttırmak amacı ile konut kredisi sistemi hakkında çalışmalar yürütüyor. İnşaat sektörünün Türk ekonomisindeki önemli rolü ve yüksek istihdam sayısı bu alanda bir müdahaleyi zorunlu hale getiriyor. 

Konut kredisi faiz indirimi için hükümetin çalışma yürüttüğü, ancak sadece kamu bankaları üzerinden konut kredisi faiz indirimi yapmak yerine tüm bankaların ortak olduğu bir indirim kampanyası için çalışma yürüttüğü iddiası bulunuyor. 

Yine zorunlu BES düzenlemesi içerisinde konut peşinatı olarak BES birikiminin kullanılması, TOKİ tarafından üretilen konutlar için bu peşinatın üzerine kalanın taksitli konut satışı yapılarak vatandaşın ev sahibi olması amaçlanıyor. Yani hükümet konut kredisi yerine farklı alternatifler ile vatandaşın birikim yaparak ev sahibi olmasını teşvik etmek istiyor. 

Konut kredisi faiz indirimi hakkında ortaya atılan bir diğer iddia ise Emlak Bank üzerinden düşük faizli konut kredisi verilmesi olarak öne çıkıyor. Bu sistemde ise Emlak Bankası müteahhitlerden elde kalan sıfır konutları satın alarak vatandaşa indirimli olarak satacak ve yine taksitle konut satışı yapacak. 

İhtiyaç Kredisi Faiz İndirimi ve Taşıt Kredisi Faiz İndirimi Yapılacak Mı?

Taşıt kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi faiz oranları için hükümetin direkt olarak müdahalesi bulunmasa da bankalara sürekli olarak bankaların kredi faiz oranları yüksek olduğu yönünde uyarılarda bulunulması yolu ile baskı oluşturulması sağlanıyor. 

Gerek döviz kurunun düşmesi gerekse de enflasyon rakamlarının gerilemesi ile kredi faiz oranlarında birkaç puanlık düşüş yaşanması muhtemel görünüyor. 

Yorumlar (0)