Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu hakkında tüm merak edilenleri sizin için cevapladık.

BANKALAR VE KREDİLER 18.09.2017, 16:14 18.09.2017, 16:22
Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Nedir?

Ekonomik gelişmeler ve gelişen dünya koşulları, bireyleri bankalardan bireysel kredi almaya yöneltmiş ve bir süre sonra da bankalar kredi verdikleri bireylerin kredibilitesini daha kolay ve rasyonel bir şekilde değerlendirebilecekleri bir sisteme ihtiyacı duymuştur. Özellikle 1990’lı yılların başında artan bireysel kredi talepleri, kredi riskinin bertaraf edilmesi veya en aza indirilmesi zorunluluğunu beraberinde getirerek bankaların “kredi riski ve müşteri yönetimi” konularında daha hassas davranmalarına neden olmuştur. Bu aşamada bankalararası bilgi paylaşımının kredi kullandırımlarında önemi bir kez daha ortaya çıkmış ve ortak bir veri sistemi kurulması fikrini doğurmuştur. Bunu takiben 1993 yılında Bankalar Kanunu'na eklenen ve bireysel kredilerin kontrol ve takip edilmesine izin veren bir hükümle bankalararası kredi müşterileri hakkında bilgi paylaşımı  imkanı doğmuştur.

Bankalar Kanunu’ndaki bu düzenlemenin ardından, finansal alanda temel faaliyet göstermekte olan bankalar, sigorta şirketleri vb arasında bireysel kredilerin kontrolünü ve takibini sağlamak amacıyla  Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) de desteğiyle 1995 yılında Kredi Kayıt Bürosu Anonim Şirketi (KKB) adında bir kredi bürosu kurulmuştur.

KKB’nin Kurucu Üyeleri ve Üye Olabilen Diğer Kuruluşlar Hangileridir?

KKB 9 kurucu üye tarafından kurulmuş olup, kurucu bankalar ve bu bankaların KKB’deki pay oranları şöyledir: Akbank T.A.Ş. % 9,09; DenizBank A.Ş. % 9,09; Şekerbank % 9,09; T. Garanti Bankası A.Ş. % 9,09; T. Halk Bankası A.Ş. %18,18; T. İş Bankası A.Ş. % 9,09; T. Vakıfbanklar Bankası T.A.O. % 9,09; T. Yapı ve Kredi Bankası % 18,18 ve T. Ziraat Bankası % 9,09. (Banka adları alfabetik sırayla verilmiştir.)

Bankalar Kanunu’nda 1999 yılından yapılan bir değişiklikle KKB’nin sunduğu bilgi paylaşmı olanağından bankalar ve sigorta şirketlerinin yanısıra, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu  (BDDK) tarafından uygun bulunan bir takım finansal şirketlerin yararlanabilmesi ve bu şirketlerin de KKB’ye üye olması mümkün hale gelmiştir.

Bankalar Kanunu’ndaki bu değişikliği takiben KKB’nin kurucu üyeleri dışındaki bankalar; leasing, forfaiting veya faktoring şirketleri, diğer finans kurumları ve tüketici finansman şirketleri de KBB’ye üye olabilir ve “Kredi Referans Sistemi”nden üyelik aidatı karşılığında hizmet alabilir hale gelmiştir. Halihazırda 152 üye kuruluşa hizmet vermekte olan KKB’nin üye 9 kurucu banka üyesi dışındaki üyelerinden 61’i faktoring şirketi, 34’ü diğer bankalar, 22’si leasing şirketi, 13’ü tüketici finansman şirketi, 6’sı varlık yönetim şirketi, 4’ü sigorta şirketi ve 3’ü de diğer şirketlerdir.

KKB’nin Amacı Nedir?

Finans sektörünün riskini en etkin biçimde yönetmek üzere kredi veren mevduat ve katılım bankaları, sigorta şirketleri ile para ve sermaye piyasalarında işlem yapan benzeri kuruluşlar arasında bilgi ve belge paylaşamı sağlayan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Türkiye’deki yegane Kredi Bürosudur. Risk Merkezi olarak finans sektörünün alt yapı ihtiyaçlarını saptayarak bu yönde çeşitli yatırımlar da yapan KKB, finans sektörüne farklı risk yönetimi ürünleri sunmaya da devam etmektedir. Yurtdışında bulunan diğer kredi bürolarıyla da irtibatta olan KKB, bu bürolarla da bilgi paylaşımı yapmakta, gereken hallerde bu bürolara teknik destek vermektedir.

Kredi kullanmak isteyen tüm bireylerin kredi kullanabillirliklerine ilişkin karar KKB sorgusu ve değerlendirmesini müteakip verilmektedir. KKB sorgusunda ortaya çıkan kredi notunuz ne kadar yüksek olursa, kredi kullanma olasılığınız, kullanabileceğiniz kredi tutarınız da o kadar yüksek olmaktadır. Kredi puanınızın yüksek olması bankalardan daha uygun fiyatlı kredi kullanmanıza ve avantajlı bankacılık hizmet ve ürünlerinden faydalanmanıza da imkan vermektedir.

Kredi ödemelerinizin ve genel ödeme davranışlarınızın ortak bir bilgi bankası niteliğindeki KKB’de toplandığının bilinciyle kredi ve/veya kredi kartı ödemelerinizi zamanında ve gecikmeksizin yapmanız sizin lehinize olacak, krediye ihtiyaç duymanız halinde rahatıkla kredi alabilmenizi kolaylaştırmaktadır.

Yorumlar (1)
Vildan sarıhanlı 10 ay önce
Merhaba ben şuan esnafım kredi çekmek istiyorum ama eski ödenmiş borçlarından dolayı önüme engel çıkıyor şuan odemelerim düzgün işbankası tarafından size dilekçede yazıldı nasıl ne yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim saygılarımla