Kredi Kullanacağınız Bankayı Nasıl Seçmelisiniz?

Bankalar aracılığı ile kredi kullanmak günümüzde bir şeylere sahip olabilmenin en garanti belki de tek yoludur.

BANKALAR VE KREDİLER 19.09.2017, 19:49
Kredi Kullanacağınız Bankayı Nasıl Seçmelisiniz?

Kimi zaman modelini yenileyeceğimiz ya da ilk arabamızı alırken, kimi zaman hayalimizdeki evi satın alırken, kimi zaman da nakit biriktirerek çıkamayacağımız tatili planlarken kredi kullanırız. İhtiyaçlar birbirinden farklı oldukça kullanılacak kredi türü de farklılaşmaktadır. Eğer ihtiyaçlarımızı ertelemezsek, hepimizin bir krediye mutlaka gereksinimi vardır.

İhtiyacım Olan Kredi Hangisi?

Kredi kullanmak için öncelikli yapılması gereken şey ihtiyacınızı belirlemektir. Çünkü kredi türünüzü seçerken ihtiyacınıza uygun olan kredi türünü seçmeniz gerekmektedir. İhtiyacınıza uygun olan kredi türünü bireysel ihtiyaç kredisi, konut kredisi ya da taşıt kredisi olarak belirledikten sonra sıra geldi hangi bankadan kredi seçeceğinize. Hangi bankadan kredi kullanacağınızı belirleyeceğiniz, kredi faiz oranları, vade sayısı, başvurma koşulları gibi birçok seçenekler yer bulunmaktadır. Sırası ile bu seçenekleri değerlendirerek hangi bankadan kredi kullanacağınıza karar verebilirsiniz.

Kredinin Taksit Tutarlarını Neye Göre Belirlemeliyim?

Kullanacağınız kredinin türünü belirledikten sonra, belirlemeniz gereken husus ne kadar tutarda kredi kullanacağınızdır. Örneğin bir araba alacaksınız ve ne kadarlık taşıt kredisi kullanmak istiyorsunuz, öncelikle bunu belirlemelisiniz. Kullanacağınız kredi tutarından sonraki adım ise, aylık ne kadar taksit bütçesi ayırabildiğinizdir. Aylık ödemeniz gereken taksit tutarı, gelir miktarınızın yarısını geçmemelidir.  Aylık ne kadar taksit tutarı ödeyebileceğiniz, sizin geri ödeme vade sayınızı belirleyecektir.

Hangi Bankadan Kredi Kullanacağımı Neye Göre Belirlemeliyim?

Aylık olarak ödeyebileceğiniz taksit tutarını da belirledikten sonra, internette arama motorlarından farklı bankalar arasındaki kredi seçeneklerinden karşılaştırma yapabilirsiniz. Öncelikle hangi kredi türünü kullanmak istiyorsanız, o kredi türünden kredi veren bankaların listesini sıralayın. Ardından, kredi kullandırma koşulları size uyan bankaların listesini çıkarın. Listede olan bankalar arasından, kredi faiz oranları güncel tutarlarını ve en uzun vade sayısını belirleyin. Ardından en uygun olan seçenekleri belirleyin. Faiz oranı ve vade sayısı en uygun olan seçenekler içerisinden aylık geri ödeme tutarlarını hesaplayın. Hesapladığınız seçenekler içerisinden size en uygun olanlarını belirleyin. Dilerseniz çağrı merkezinden, dilerseniz şubesinden ilgili bankaya giderek kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Yorumlar (0)