Kredi Notu Ne Zaman Yenilenir?

Günümüzde yaşam refah seviyesi yükseldikçe insanlar hayatlarını idam ettirecek alternatif yollar aramaktadır.

BANKALAR VE KREDİLER 11.10.2017, 17:26
Kredi Notu Ne Zaman Yenilenir?

Bu alternatif yolların neticesini ise tabi ki bankacılık sektörüne de yansımıştır. Bankacılık sektörü insanların ihtiyaçlarını dikkate alarak günden güne büyümekte ve her gün bir yenilik ile gelişmektedir. Bankacılık sektörün hayatımıza iyiden iyiye girmesiyle bazı kavramlara olan aşinalığımız arttı. Bu kavramlardan biri ise kredi notu kavramı.

Kredi notu nedir ve nasıl hesaplanır?

Kredi notunuzun öncelikle geliriniz orantılı olduğunu düşünmemelisiniz. Kredi notu, aldığınınız kredi tutarları, bu kredileri ne derece düzenli ödediğiniz ile ilgili bir kavramdır. Yani aldığınız krediyi zamanında ve düzenli ödemezseniz bu kredi notunuzu aşağı çekmekle birlikte aynı zamanda başka bir kredi başvurunuzun onaylanmaması durumuna sebebiyet vermektedir.

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosuna (KKB'ye) bağlı olan Findeks tarafından bazı bileşenlerinn oranlanması ile meydana geliyor. Dönemsel olarak bu bileşenlerin oranlanması değişip, yeni faktörler dâhil edilse de temelde bazı başlıklar ile ilgilidir;

1) Geri ödeme alışkanlığınız, kredi notunuza %35 oranında etki sağlar.

2) İçinde bulunduğunuz kredi borcu kredi notunuza %35 oranında etki sağlar.

3) Bankadan yeni almış olduğunuz krediniz, kredi notunuzu %11 oranında etki sağlar.

4) Kullanmış olduğunuz kredilerinizin yoğunluğu, kredi notunuzu %10 oranında etki sağlar.

5) Diğer etmenler ise kredi notunuzu %9 oranında etki sağlar.

Kredi Notu Ne Zaman Yenilenir?

Kredi notunun yenilenmesi kavramı kafaları oldukça karıştıran bir sorudur. Öncelikle belirtmemiz gereken bir husus var. Kredi notu sıfırlaması durumu söz konusu değildir. Ancak yapılan ödemelerin düzenliliği ile kredi notunuzu yükseltme imkanı bulunmaktadır. Yenilenme konusuna geçecek olursak eğer en az ayda bir defa yenilenme söz konusudur. Ancak kredi güncelleme işlemi kredisini kapatıp yeni kredi çekmek isteyenlere bazı sorunlar yaşatabilmektedir. Bunun önüne geçmek için kişiler kapatmış oldukları kredi ile ilgili olan dokümanı bankadan alarak, başvurmak istedikleri kredinin olduğu bankaya veya daha önceki kredi aldıkları bankaya başvuru da bulunabilirler. Bu sayede var olan kredi çekme sıkıntısını ortadan kaldırmış olurlar.

Yorumlar (0)