Kredi Notu Öğrenme Yöntemleri

Bankaların müşterilerine kredi verirken kriter olarak kabul ettiği kredi notu gün geçtikçe daha fazla önem kazanıyor.

Kredi Notu Öğrenme Yöntemleri

En riskli gruptan çok iyi olarak nitelendiren grup arasında ve 1 ila 1900 puan aralığında belirlenen kredi notu; kişilerin kredi alıp alamayacağını, alabilecek durumda ise hangi ekstra teminatlar göstermesi gerektiğine kadar her türlü süreci etkiler. Bu nedenle pek çok kişi kredi notum kaç sorusuna cevap aramaktadır. Kredi notunun kaç olduğunu öğrenmenin ise bir kaç yolu bulunuyor.

1- Findeks Kullanarak Öğrenme

Kredi notunu öğrenmek için en sık başvurulan sistem Findeks sistemidir. Kuruluşunda pek çok bankanın ortaklığı bulunan Kredi Kayıt Bürosu'nun bir hizmeti olan Findeks sistemi kredi notu hesaplama konusunda kullanılır. Findek sistemi belirli bir ücret karşılığında kullanıcılarına kredi notunu hesaplama hizmetini sunuyor. TC ile kredi sorgulama seçeneğine sahip olan sistem için TC Kimlik Numarası ve cep telefonu numarası bilgilerini palaşmak yeterlidir. Findeks sistemi bireysel müşteriler tarafından sıklıkla tercih edilse de kurumsal müşteriler de sıklıkla bu sistemi kullanmaktadır.

2- Bankacılık Sistemi ile Öğrenme

Bankalar kredi verme süreçlerinde kredi notuna göre kişiye özel bir faiz oranı ve kredi seçeneği belirler. Bu nedenle kredi notumu öğrenmek istiyorum diyen kişiler bankalara başvurarak kredi notunu kolaylıkla öğrenebilir. Fakat bankalar kredi başvuru süreci dışında sadece kredi notu öğrenme amaçlı talepleri geri çevirebilir. Bu nedenle bankadan kredi notu öğrenmek için en işe yarar süreç kredi talep ederken banka personelinden kredi notunu öğrenmektir.

3- İnternet Bankacılığı Sistemi ile Öğrenme

Diğer yöntemlere göre daha az tercih edilen bu yöntem ise internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilir. Kişiler müşterisi olduğu bankanın internet bankacılığı sisteminden kredi notunu öğrenebilirler. Dikkat edilmesi gereken nokta ise kredi notu öğrenme işleminin bu sistemde de para karşılığı olmasıdır. 

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE