Kredi Notum Kaç Olmalı?

Müşterilerin bankalarla yapmış olduğu kredi kartı işlemleri, çekmiş oldukları kredilerin ödemeleri  ve banka hesap hareketleri gibi durumlar değerlendirilerek bir puan veriliyor. Bu puan kişinin kredi notu oluyor.

BANKALAR VE KREDİLER 20.09.2017, 18:44
Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi notu ileride kişinin ortaya çıkacağı nakit ihtiyaçlarına ve banka ile ilgili yapacağı işlemlerde büyük önem arz ediyor. Müşteri bu doğrultuda ödemelerine ve banka ile ilgili işlerine oldukça önem vermelidir. Bankaların birleşerek kurdukları Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tüm müşterilerin kredi puanlarını otomatik olarak hesaplıyor ve bünyesinden tutuyor. İleride bir müşteri kredi çekmek istediğinde bankalar kişinin kredi notunu buradan görüp ona göre onay verip vermeyeceğine karar veriyor. 

Kredi Notum Kaç Olmalı

Bankalardan kredi kartı ya da kredi talep edebilmeniz için kredi notunuzun kaç olması gerektiğine gelirsek. Bunun için gelir durumunuzun ve başvuru yapmış olduğunuz bankaya göre değişiklik göstermektedir. Ama şunu belirtmek gerekir ki genel olarak kredi notunuzu 1500 ve üzeri olması sizin bankalarla rahat işlem yapmanıza olanak sağlayacaktır. Puanınız 1 ile 699 arasında ise siz en riskli guruptasınız demektir ve kesinlikle bankalar size işlemleriniz için onay vermeyecektir. 700 ile 1099 puan aralığında olan müşteriler orta risk düzeyindedir. Bu risk grubu banka ile olan ilişkilerini düzeltmeye devam ederlerse puanları yükselip onay alabilirler. 1100 ile 1499 paunı olanlar az risklidir ki bu kişilerin gelir düzeyi yüksek olması halinde her türlü kredi ve türlerinde sıkıntı yaşamazlar. 1500 ve üzeri olanlar iyi, çok iyi kredi notuna sahiptir ki bu kredi notundan olanlar hiçbir sıkıntı çekmeden bankadan istedikleri kredi işlemlerine ya da banka işlemlerine rahatlıkla ulaşabilirler. 

Kredi notunuzun 1500 olması için kredi kartlarınızın son ödeme gününe ve ödemelerinizi asgari tutarın üzerinden yapmanıza özen gösterin. Bunun yanında bakadan talep ettiğiniz bireysel kredilerde ödemelerinizi ve taksitlerinizi aksatmamaya özen gösteriniz. Bu tür aksaklıklar sizin notunuzda düşüşlere neden olacaktır. Banka hesaplarınızı sağlıklı kullanmanız, bankacılık işlemlerini sık kullanmanız gibi durumlar sizi kredi notunuzun olması gereken puan düzeyine getirecektir. Sonuç olarak bankalarla sorun yaşamak istemiyorsanız en düşük kredi notunuzun 1500 olması gerekmektedir. 

Yorumlar (0)