Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir?

Kredi notu kişinin finansal geçmişinin bir karnesi niteliğindedir.

Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir?

Kredi notuna göre kişi çok riskli ve çok iyi grupları arasında kendine yer bulur ve kredi alım süreçlerinde bu not kullanılır. Fakat bazı durumlarda kredi notu beklenen aralıklarda çıkmayabilir. Böyle durumlarda kişi finansal geçmişinde bir hata olup olmadığını öğrenmek isteyebilir. Eğer hata olduğundan emin ise itiraz etmeyi tercih edebilir. Kredi notuna itiraz etmek için ise bazı yollar mevcut.

MİDES Yolu ile İtiraz

Kısaltılmış hali KKB olan Kredi Kayıt Bürosu böyle durumlarda kullanılması için MİDES isimli bir sistemi bünyesinde barındırmaktadır. Açılımı Müşteri İtiraz Değerlendirme Sistemi olan bu MİDES itiraz işleminin yanında bankalar tarafından da teyit amaçlı olarak kullanılır. Fakat MİDES sistemi kişilerin bireysel olarak kullanımına uygun olarak tasarlanmamıştır. Bu nedenle kredi notuna itiraz etmek için bankayla iletişime geçmek gerekecektir.

Yaklaşık iki saat gibi sürede sonuçlandıran itiraz başvurusu için banka sistemle iletişime geçerek müşterisinin hatalı olduğu düşündüğü kayıtlar ile ilgili teyit istemekte. MİDES kaydın bulunduğu bankayla iletişime geçerek kayıtları talep eder. İlgili banka kontrol ve değerlendirme işlemleri sonucunda ortaya çıkan bir hata varsa MİDES'e bildirimde bulunur ve MİDES bu bilgileri istekte bulunan bankayla paylaşarak süreci sonlandırır.

Dilekçe Yöntemiyle İtiraz

Kredi notu itirazı için kullanılabilecek bir diğer yöntem ise dilekçe kullanılarak itiraz edilmesi yöntemidir. Bankaların kredi notu itirazı yapmak istememesi veya herhangi bir sonuç alınmadığını belirtmesi durumunda kullanılabilecek yöntem ayrıca yazılı bir cevap alınmasını sağlayacaktır. Yapılacak itiraz için KKB itiraz dilekçe örneği internet üzerinde bulunabilir. Ayrıca yazılacak dilekçe konusunda uzman bir kişiden destek alınabilir. Dilekçeye gelecek yazılı cevap ile sorunun ne olduğu konusunda daha detaylı bilgi sahibi olmak mümkün. 

İtiraz Olumlu Sonuçlanır Mı?

Kredi notuna yapılan itirazların olumlu sonuçlanıp sonuçlanmadığı merak konusudur. Findeks itiraz başvurularının büyük çoğunluğu olumsuz sonuçlanmaktadır. Bunun nedeni ise kullanılan kredi notu hesaplama sisteminin otomatik olması ve bankaların finansal sistemlerinden toplanmasıdır. Sistemde hata olma ihtimali çok düşüktür. Ayrıca başvuran kişilerin başvururken dikkat etmediği geç ödemeler ve küçük detaylar kredi notunu düşüren etkenler arasındadır.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE