Kredi Notunda Kara Liste Nedir

Kara liste bir müşterinin bankanın kredi kartı ya da kredi gibi ürünlerini belirli bir süre ödememesinden kaynaklı olarak banka alacağını tahsil etmek için yasal işlemler başlatması olayıdır.

BANKALAR VE KREDİLER 23.09.2017, 16:44
Kredi Notunda Kara Liste Nedir

Banka yasal işlem başlattığı takdirde kişi takibe alınır ve bu halk arasında kara listeye alınma şeklinde bilinir. Bir diğer kara listeye alınma şekli ise daha önce kişi yasal takibe alınmıştır ve bundan dolayı kredi notu düşmüştür. Bu durumdan dolayı bankadan kredi talep ettiğinde onay çıkmaz ve bu olayda da kişi kara listededir denir. Burada dikkat edilmesi gereken konu kredi notu düşen kişi ile kara listede olan kişi arasında ki farktır. Kredi notu düşen kişi ödemelerini geç gerçekleştirdiği içim kredi notu düşmektedir. Ancak kara listede olan kişi borcunu ödememektedir ve yasal takibe alınmıştır.

Kişi kredi borcunu ne kadar süre ödemezse yasal takibe alınır sorusu herkes tarafından merak edilen bir sorudur. Bu sorunun cevabı yasal mevzuatta verilmiştir. Tüketici bankadan çektiği krediyi arka arkaya 2 taksit ödemediği zaman bir süre veriliyor ve o kişi için yasal işlem o zaman başlıyor. Ek süre ise 30 gündür. Bu demek oluyor ki kişi 90 gün yani 3 ay kredi borcunu ödemezse kara listeye girer banka borcunu tahsil etmek için yasal süreci başlatır. Kara listeye alınmak kişinin sadece bankalarla iş yapamayacağı anlamına gelmez Kredi Kayıt Bürosu'na kayıtlı yerlerdende finans ilgili durumlarda onay alamaz. 

Kişi kara listeden çıkmak için belirli eylemlerde bulunmak zorundadır. Halk arasında şöyle bir algı mevcuttur. 5 yıl sonunda kişi kara listeden çıkar. Kara listeden çıkmak için hiçbir şey yapmadan beklemek kişiyi kara listeden çıkarmaz. 5 yıl boyunca yapmanız gereken bir takım şeyler vardır. Öncelikle yasal takipten çıktıktan sonra oldukça düşük tutarda bir kredi kartı talebinde bulunun ve bu kart ile küçük alışverişler yaparak borcunuzu zamanından önce ödeyin. Bankaya otomatik ödeme talimatları verin ve bankayla alışverişte bulunun. Aktif olarak banka ile çalışmaya başlamak uzun vadede sizin kredi notunuzu olumlu etkileyecektir. 

Yorumlar (0)