Kredi Notunu Yükseltmek için Ne Yapmalı?

Bankadan çekmiş olduğunuz krediler için yapacağınız ödeme planları ileride zorlanmamanız için oldukça önemlidir.

BANKALAR VE KREDİLER 13.10.2017, 16:47
Kredi Notunu Yükseltmek için Ne Yapmalı?

Söz konusu çekeceğiniz kredi için vade sayıları, çekeceğiniz limit, aylık ödeme tutarlarınızı dikkatli inceleyip buna göre bir plan yapmalısınız. Sadece kredileriniz değil bankadan aldığınız kredi karları ödemeleride banka ile ileride yapacağınız işler için oldukça önemlidir. Çünkü düzenli ödenmeyen kredi borçları, zamanında ödemediğiniz kredi kartı borçları, asgari tutarın altında yaptığınız ödemeler gibi işlemler sizin kredi notunuzu düşürecektir. Kredi notu 11 bankanın ortak kurduğu bir kuruluş (Findex) tarafından yönetilip değerlendirmeler sonucu size verilen bir puandır. Bu puan bankalara açık bir şekilde verilir ki banka sizinle iş yapmadan önce sizin nasıl bir profile sahip olduğunuzu bilsin. Peki kredi notunuz düşük ise kredi notunuzu bir ayda 100 150 puan nasıl arttırabilirsiniz. Bunun  yapmanız gerekn bir takım çalışmalar var.

Öncelikle borcunuzu kapatmanız size oldukça yarar sağlayacaktır. Borcunuzu kısa sürede kapattığınızda bu banka tarafından değerlendirilecektir. Sadece kredi borcunuzu değil fatura borçlarınızı dahi ödemeniz sizin işinize yarayacaktır. Kredi kartı limitlerinizi yükse tutmayın. Düşük limitli kredi kartlarını daha uygun koşullarda ödeyeceğiniz için bu sizin için ekstra bir avantaj olacaktır. Ödemelerinizi tam ve son ödeme tarihinden önce yapmanız size oldukça büyük bir avantaj sağlayacaktır. Kredi kartınızın asgarisini değilde tamamını ödemekte bu konuda size fayda sağlayacaktır. Bankaya otomatik ödeme talimatı verip tüm ödemelerinizi banka üzerinden yapmak kredi notunuzun yükselmesi için uygun olacaktır. Kredi kartınız yoksa ise ya da banka size kredi kartı vermiyorsa bolkeli bir kredi kartı talebinde bulunun. Böylelikle banka size kredi kartı verecektir. Ama öncelik bankaya bir mevduat hesabı açtırmanız ve hesabınıza para yatırmanız gerekmektedir. Hesapta ki paranın yarısı ya da tamamına banka  bloke koyarak size kredi kartınızı verecektir. Bu kredi kartıyla düzenli alışveriş yaparsanız bu yöntem de kredi notunuzu 100 150 puan yükseltmek için işe yarayacaktır.

Bir ay içinde yapacağınız olumlu anlamda banka işlemleri sizin kredi notunuzu 100 150 puan kadar artıracaktır. Ama bunun aksini yaparsanız bu defa aynı oranda puanınız düşüecektir. 

Yorumlar (0)