Kredi Ödemeleriniz Gecikirse Ne Olur ?

Kredi geri ödemelerinde yaşanmaması öngörülen gecikme ,elimizde olmayan nedenlerle gerçekleştiğinde yapılması gereken işlem krediyi kullandığımız banka ve çalıştığımız şube ile irtibatımızı kesmeden durumumuzu izah etmemiz ve birlikte çözüm üretmemeiz gereklidir.

BANKALAR VE KREDİLER 06.10.2017, 17:22
Kredi Ödemeleriniz Gecikirse Ne Olur ?

Kredi geri ödemesi 1 gün gecikirse ne olur ; kredi geri ödemenizin bir gün gecikmesi sizin içinde bankanız içinde risk oluşturmaz bir günlük gecikme faizi uygulanarak kredi ödemenizi yapabilirsiniz ; hatta bazı banka şubeleri bir gün için gecikme faiz oranını işleme koymayabilirler . Asıl problem bir haftadan fazla gecikme yaşandığında başlar ve bankanız tarafından aranarak kredi ödemenizin geciktiği ve ödeme yapmanız gerektiği size bilidirilir.

Bireysel kredi borcu ödenmezse ne olur ? bireysel ya da kurumsal kredi borcunun ödenmemesi ve ya gecikmesi aynı duruma göre gecikme faizi eklenerek tahsil edilir ; kredi ödemeniz bir aylık gecikmede ise çalıştığınız banka şubesi size ödeme ihbarnamesi gönderir . İhbarnameyi aldığınızda size tanınan süreyi ve gecikme faizinin hesaplanarak varolan taksidinize eklenmiş halini görürsünüz bu süreç üç ay doksan gün devam eder siz bu süreçte ödemeyi hala yapmamışsanız ve çalıştığınız şube ye giderek  ek zaman isteyebiliriz ödeme gücümüzün oluşacağı günü bildirerek ek süre talep edebilir ve hukuk bürosuna düşmeden kredi gecikmemizi kapatarak normal düzende ödemeye devam edebiliriz.

Yapılandırılmış kredi borcu ödenmezse ne olur ? yapılandırılmış kredi borçlarında geri ödeme sisteminde normal kredi kadar esneklik olmadığı söylense de süreç normal kredi gibi işler size gecikme için bankanız doksan günlük kritik dönemi takip eder bu süre içinde ödeme yapmanız gerekmekte olup gecikme faizi yine işler ve faizi ile birlikte ödemeniz gerekir.Bu süreç te banka şubenizdeki müşteri temsilciniz sizi arayarak uyarır ve ödemenizin geciktiği bilgisini verir yapılandırılmış kredi borcunuz içinde şubenizle görüşerek durumunuzu bildirdiğinizde ek süre kazanabilir ,takibe düşmeden borcunuzu kapatabilirsiniz.

geciken kredinin  tüketici kredisi konut kredisi ya da taşıt kredisi olması fark etmeksizin doksan günlük yasal süreciniz mevcuttur ve tüm kredilerde gecikme faizi uygulanır.

Yorumlar (1)
Zafer çelik 2 yıl önce
Konut kredim ayin 12 sinde bu ayin ben ancak mayis 20 de yatirabilirim 38 gunluk gecikme oluyor. Ne yapmam lazim