Kredi Sicili Bozuk, Kredi Sicilinin Bozulması Ne Demek?

Bankadan kredi kullanmak isteyen kişilerin başvurularında sıklıkla duydukları terimlerden biride kredi sicili terimidir. Peki, kredi sicili bozuk ya da kredi sicilinin bozulması ne demek?

Kredi Sicili Bozuk, Kredi Sicilinin Bozulması Ne Demek?

Bankaların kredi değerlendirme sürecinde ilk baktıkları verilerden biride kredi sicilidir. Kişinin bankalardan kullanmış olduğu kredili ürenlerin toplamı ve bu ürünlerin ödeme performanslarını gösteren tabloya kredi sicili adı verilmektedir. Bu sicil geçmişi  ne kadar temiz ve iyi olursa bankalardan yapacağınız kredili ürün başvurularında o kadar avantajlı konuma geçersiniz. Özellikle de artık kredi notuna göre kredi kampanyaları sayesinde bu sicilin önemi daha da artmış durumdadır. 

Sicil Nasıl Kirlenir?

Kredi sicilinin bozulması ya da kredi sicilinin kirlenmesi kişinin bankalara olan kredili ürünlerin ödemesinde gecikmeye düşmesi durumunda yaşanmaktadır. Kredi kartını geç yatırmak ya da kredi borcunu ödememek gibi nedenlere bağlı olarak kredi sicili negatif görünümü düşer yani yaşanan bu gecikmelerden dolayı olumsuz etkilenir. Ancak kişinin yaşanan bu gecikmeye rağmen borcunu ödememesi durumunda hakkında banka tarafından yasal takip sürecinin başlatılması durumunda kredi sicili kalıcı olarak büyük bir darbe alır. 

Merkez Bankası Sicil Temizleme Dilekçe Örneği 

Aslında pek çok kişinin sanıldığı gibi Merkez Bankası kara liste ya da Merkez Bankası kredi sicili temizleme işlemlerinin bankalar tarafından hiçbir önemi yoktur. Çünkü bankalar kredi başvuru formu ya da kredi kartı başvuru formu dolduran müşterilerinin kredi geçmiş sorgulamalarını artık Merkez Bankası veri sistemi üzerinden değil de kendi kurmuş oldukları Findeks kredi notu sorgulama sistemi üzerinden yapmaktadır. Bu nedenle kredi kullanmak istiyorum diyorsanız Findeks kredi notu sorgulama işlemi yaparak buna göre kredi başvurunuzu şekillendirin. Kredi notu 1200 puan seviyesinin altındaysa ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmaya çalışın. Findeks risk raporu alarak kredi sicili sorgulama işlemini yapmış olursunuz. İddia edildiği üzere kredi sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar bulunmadığı için bu sicili temiz tutmaya çalışmanız önerilir. 

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE