Kredi Ve Kredi Kartı Yasal Taksit Sayıları

2016 yılı itibari ile kredi ve kredi kartı ödeme taksitlerinde yeniden bir yapılandırma yapılmış ve taksit sayıları düzenlenerek kredilerde 72 aya kadar ödeme taksitlendirilmesi sağlanmıştır. Takibe düşmüş kredi kartı borçlarında yapılandırma sürecinde talep edilirse kalan borcu yetmiş iki ay vadeye kadar uzatabilme ve bu surette ödeme kolaylığı sağlanarak tahsil yoluna gidilmesi için önü açılmıştır.

BANKALAR VE KREDİLER 06.10.2017, 18:24 06.10.2017, 17:43
Kredi Ve Kredi Kartı Yasal Taksit Sayıları

Kredi kartı yasası yürülüğe girdi ; yeni düzenleme lere göre yapılandırma sürecindeki vade oranları yürürlüğe girerek uygulama başlatılmıştır.

Bu süreçte kredi kartı kullanılabilir durumda olacağından kredi kartının asgari tutarına yapılandırılan borç bölümü eklenerek taksitlendirme sağlanacak ve tahsile bu şekilde gidilecektir ; bu işlem hem kullanıcıyı zorlamayacağı gibi kredi kartının bloke olmasını da önleyecek bir uygulamadır.

Kredi kartı yasal düzenlemesi resmi gazete 27 eylül 2016 tarihinde yayınlanmıştır. Tamamen sizin talebinize göre maksimum 72 minumum 9 ay arasında taksitlendirebilirsiniz.Bunun la beraber kuyum alışverişlerinizde yeni kredi kartı taksitlendirme yasasına göre dört ay ,elektronik alışverişlerinizi altı ay sağlık hizmetlerinden yararlandığınızda ise dokuz ay taksitlendirme yapabilirsiniz; eski kredi kartları taksitlendirmesinde bu hizmetlerde taksitlendirme mevcut değil ssadece tek çekim ödeme vardı.

Yeni düzenlemelere göre eskiden de taksitlendirmesi olmayan cep telefonu alımları ,akaryakıt alıları ve gıda alışverişlerinde taksitlendirme yapılmamıştır.

Yeni kredi ve kredi kartı düzenlemesine göre tüketici kredilerinin vadesi kırk sekiz aya kadar uzatılarak ödemelere kolaylık getirilmişti bu yapılandırma da resmi gazetede 27 eylül 2017 tarihinde yürürlüğe gimiştir.

Yeni kredi kartı limit düzenlemesi  de aynı tarihte yürürlüğe girmiş ve uygulanmaya başlanmıştır. tüketici kredilerinde yükseltilen taksit oranları ile birlikte eğitim için kullanılan kredi taksit oranları ise bir teminat gösterildiği takdirde 120 aya  kadar yükseltilmiştir. Bu haklar sağlanmış olmasına rağmen bankalar arasında uygulama değişikliği gösterebilir bu sisteme tamamen uygun olarak çalışan bankalar devlet bankalarıdır; ön araştırma yapmanız sizin için faydalı olacaktır bankaların internet sitelerinden ve canlı destek hatlarından bu ön bilgileri elde edebilirsiniz.

Yeni düzenlemeye göre konut kredilerinde de peşinat oranı % 20 ye çekilmiş ve geri kalan miktar 120 ay vade ile kredi kullanımına sunulmuştur.

Yorumlar (0)