Krediye Uygun Arsalar Nasıl Belirlenir?

Konut, arsa, tarla alımı gibi gayrimenkul yatırımları her daim tercih edilen yatırımlar arasında olmakla birlikte, özellikle son yıllarda büyük şehirlerde arsa alarak yatırım yapmak çok daha kazançlı bir hale gelmiştir.

BANKALAR VE KREDİLER 03.10.2017, 15:26
Krediye Uygun Arsalar Nasıl Belirlenir?

Şehirlerin göç alması ve nüfuslarının hızla artması nedeniyle şehirler genişlemek zorunda kalmış, önceden şehlerin bir hayli dışında kalan bölgeler imara açılmış ya da açılmaya başlamıştır. Bu durum da bu bölgelerde arsaları bulunanlar için büyük kazançlar sağlamıştır. Hal böyle olunca gayrimenkul yatırımında önceliği konut yerine arsalar almaya başlamıştır. Gelişen bu yoğun talep üzerine ülkemizdeki bankaların bazıları da bir çalışma yaparak “Arsa Kredisi” vermeye başlamışlardır. Ne varki her arsa için kredi kullanımı mümkün olmamaktadır. Banka kredisiyle arsa almak isteyen yatırımcıların bu krediyi kullanabilmeleri için dikkat etmesi gereken bir takım hususlar bulunmaktadır.

Arsa Kredisi Kullanabilmenin Koşulları

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirler başta olmak üzere Türkiye’de nüfusu hızla çoğalan pek çok şehirde Arsa Kredisi taleplerinin arttığı söylenebilir. Bu kredi taleplerinin karşılanması için ise bankaların bir takım koşulları bulunmaktadır. Diğer kredilerin kullandırılmasında temel alınan olumlu istihbarat, düzenli gelir, taksit /gelir oranı gibi kriterlerin yanı sıra, arsa kredilerinde aşağıdaki koşullar da kredi kullandırımı için getirilmiştir.

- Alınacak arsanın imarlı ve belediye sınırları içinde olması.

- Arsanın imarlı olmaması durumunda kredi kullandırımı için ipoteğe verilebilecek başka bir gayrimenkulun de bulunması.

- Arsanın imar durumu ne olursa olsun oluşabilecek risklere karşı arsa üzerine banka tarafından ipotek konulması.

- Arsa ipoteğinin yanısıra moralitesi yüksek birinin kefil olarak alınması.

Arsa Kredisi Alınabilecek Bankalar

Ülkemizde, arsa kredisini veren banka sayısı artmakla birlikte bu sayı halen daha kısıtlıdır. Arsa kredisine olan talebin artmasıyla birlikte hali hazırda arsa kredisi kullandırmayan bankaların da bu alanda hizmet sunacağı düşünülmektedir. Türkiye’de 2017 yılı itibariyle 5’i ticari banka, 2’si ise katılım bankası olmak üzere 7 adet banka arsa kredisi vermektedir.

Arsa kredisi imkanı sunan ticari bankalar; Şekerbank, TEB, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Ziraat Bankası’dır. Bu krediyi veren katılım bankaları ise Albaraka Türk ve Türkiye Finans Kurumu’dur.

Siz de arsaya yatırım yapmak istiyorsanız, Arsa Kredisi oranlarını ve varsa diğer şartları öğrenmek üzere bu bankaların şubelerine giderek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar (0)